Piasek do piaskarki

Piaskowanie należy do jednego z najbardziej efektywnych procesów technologicznych, jeśli zależy nam na wyczyszczeniu jakiejkolwiek powierzchni i nadaniu jej optymalnego kształtu. Jednak istotne jest to, jaki wybierzemy piasek do piaskarki. Materiał ścierający może mieć różne właściwości, a wiele dostępnych na rynku surowców cechuje się odmienną jakością, co przekłada się często na efekt naszej pracy. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze piasku do piaskowania?

Podstawa dobrej jakości

Technologia ta to nic innego jak oczyszczenie wybranej nawierzchni za pomocą wydmuchiwanego powietrza z materiałem ścierającym. Jednak to, jaki wybierzemy piasek, determinuje efekt końcowy naszych działań. Bez względu na to, czy będziemy piaskować felgi, czy na przykład powierzchnię drewnianą, musimy wybrać właściwy surowiec, aby uzyskać optymalny rezultat. Piasek kwarcowy do piaskowania to naturalne i uniwersalne w zastosowaniu ścierniwo dzięki ostrokrawędziowej budowie ziaren oraz możliwości wielokrotnego użytku. Dostępny jest w wielu rozmiarach drobinek, bo od 0,1 mm do nawet 5 mm.

Zastosowanie

Piach jest idealnym produktem do obróbki betonu, konstrukcji stalowych również położonych w pobliżu zbiorników wodnych, elewacji budynków czy też przy innych pracach budowlano-remontowych. Jest to najszybszy sposób na pozbycie się rdzy czy korozji z odnawianych nawierzchni. Tylko piasek zawierający powyżej 50% wolnej krzemionki jest nam w stanie zagwarantować brak reakcji z podłożem, dzięki czemu proces nie spowoduje wystąpienia na materiale tzw. re-korozji. Taki surowiec jest chemicznie obojętny. Warto zawsze sprawdzać czy ścierniwo, które wybraliśmy, posiada atesty europejskich norm.

Technologia i rozsądek

Wybierając piasek do piaskowania musimy brać pod uwagę, jaką powierzchnię będziemy ścierać i co chcemy oczyścić. Rozmiar ziaren ścierniwa powinien być dopasowany do nawierzchni. Ponadto warto się upewnić, jaki jest skład materiału ścierającego, nie chcemy przecież zaczynać całego procesu od nowa, gdy po krótkim czasie np. felga znowu zacznie korodować. Jeszcze w sklepie powinniśmy poprosić o atesty, jakie posiada ścierniwo, które wybraliśmy. Materiał nie spełniający wymaganych norm, może być nie tylko nieskuteczny, ale i niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli jednak wybraliśmy już odpowiedni piasek kwarcowy, to zawsze trzeba pamiętać, aby zachować odpowiednie środki ostrożności przed przystąpieniem do procesu.