Przygotowujesz się do rozpoczęcie budowy? A może jesteś w trakcie budowania wymarzone domu? Musisz pamiętać, że jednym z problemów jest również wywożenie odpadów.

Warto wiedzieć, że za pozbycie się wszelkich odpadów budowlanych właściwie zawsze musimy zapłacić. Dlatego zanim zdecydujesz się na remont, budowę itp. należy zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę, którą właśnie przeznaczysz na ten cel.

Jak pozbyć się śmieci i gruzu?

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się niepotrzebnych śmieci jest po prostu wynajęcie odpowiedniej firmy. Na rynku istnieje ich mnóstwo, np. Avio–Star. Za wywózkę pozostałości z budowy i tak musimy zapłacić, więc lepiej, aby zajęła się tym firma, świadcząca kompleksowe usługi w tym zakresie. W ten sposób mamy gwarantowany załadunek i wywózkę niechcianych rzeczy. I tym samym po kłopocie.

Wywóz odpadów na własną rękę

Kiedy działamy według własnego planu, musimy się zorientować, gdzie poszczególne materiały możemy wywieźć. Gruz, pustaki, ceramikę budowlaną, ceramikę łazienkową przyjmie od nas Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i odpłatnie przetransportuje do zakładu utylizacyjnego. Jeśli jednak masz własny transport, może wywieźć odpady samodzielnie. Wówczas za ich przyjęcie nic nie zapłacisz. W przypadku folii, tapet, płyt gipsowych czy elementów plastikowych, które nie posiadają znaku ponownego wykorzystania, należy oddać je do recyklingu jako tworzywa sztuczne bądź na wysypisko. Podobnie ma się sprawa ze styropianem. Innym rozwiązaniem może być oddanie go do firmy, która zajmuje się selektywną zbiórką odpadów. Zakłady utylizacyjne to natomiast dobre miejsce dla wełny mineralnej, papy. Jeśli posiadasz cement, gips czy wapno poszukaj w Internecie ogłoszeń bądź napisz własne. Z pewnością znajdziesz jakiegoś chętnego, który odbierze od Ciebie niechciany materiał. Sprawa wygląda poważnie również w przypadku farb i lakierów. Tutaj pozostaje zakład utylizacji. Chyba, że miasto organizuje zbiórki odpadów problemowych, wówczas możemy oddać je za darmo. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich do zwykłego kosza. A co elementami drewnianymi czy drewnopochodnymi? Niektóre gminy organizują ich zbiórkę. Warto dopytać, być może istnieje możliwość ich oddania. Kolejną alternatywą jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Czasami zdarza się, że w ofercie mają również odbiór takich przedmiotów.

 Uporządkowywanie odpadów pobudowlanych nie jest wcale takie proste. Należy posiadać wiedzę w zakresie tego, co i gdzie możemy oddać. W większości miejsc za ich przyjęcie musimy zapłacić. Dlatego, jeśli nie chcesz mieć kłopotu, wynajmij profesjonalną firmę, która wszelkie formalności załatwi za Ciebie.