Zakup wózka dziecięcego jest to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych modelach oferując wózki wielofunkcyjne lub hybrydy. W praktyce najważniejszy jest wózek z nosidełkiem, gondola oraz spacerówka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze właściwego modelu.

1. Gdzie będzie użytkowany?

Jest to podstawowe pytanie przy doborze wózka. Innego wózka potrzebujemy do jazdy w mieście, a innego do jazdy w terenie, a jeszcze innego do jazdy mieszanej. Wózek do jazdy w mieście po asfaltowych drogach i wybrukowanych chodnikach może być wyposażony w małe zwrotne koła, które świetnie się sprawują w tego typu terenie. Natomiast do jazdy w terenach wiejskich, gdzie przeważają drogi gruntowe i szutrowe, a wzdłuż dróg asfaltowych nie ma chodników warto wybrać wózek dobrze amortyzowany oraz na dużych, dmuchanych kołach. Do jazdy mieszanej najlepsze będą wózki na dmuchanych kołach z amortyzacją. Dobrą propozycją wózka miejskiego są wózki X-Lander modele X-Citie oraz X-Fit, natomiast wózka podmiejskiego modele X-A oraz X-Move.

2. Gdzie będzie przechowywany?

To druga zasadnicza kwestia podczas wyboru wózka. Wózki dziecięce 3 w 1 zazwyczaj są duże i zajmują dużo miejsca. Dodatkowo musimy pamiętać, że używamy tylko jednego zestawu, a pozostałe dwa muszą być gdzieś schowane. Mieszkając w bloku, gdzie metraż mieszkania jest mocno ograniczony warto się zastanowić, czy mamy na tyle miejsca aby przechować zbędne części. Natomiast trzymając wózek w piwnicy należy przeanalizować, czy jesteśmy w stanie go tam wnieść. W takich sytuacjach można rozważyć możliwość zakupu po kolei wózka dla danego wieku: najpierw nosidełko, gondolę i spacerówkę na koniec. Należy również wybierać te modele, które szybko się składają i zajmują mało miejsca. Polecić tutaj można zgrabny wózek X-Lander model X-Fit.

3. Na którym piętrze mieszkam?

Dla osób mieszkających w blokach na wysokich piętrach bez windy jest dużym problemem znoszenie i wynoszenie wózka po schodach. Standardowy wózek waży około 14-16 kg plus dziecko z torbą to dodatkowe kilka kilogramów. Potrzebne są do tego dwie, a czasami nawet trzy osoby. Jeśli wiemy, że będziemy musieli wnosić wózek wysoko po schodach, to należy kupić wózek, który jest lekki lub dodatkowo konstrukcja zawieszenia umożliwia komfortowe wjeżdżanie i zjeżdżanie po schodach. Warto również zastanowić się nad zakupem wózka o małych wymiarach i trzymania go w bagażniku samochodu pod blokiem. Spośród wózków X-Lander wybrać można modele: X-Fit (najlżejszy wózek w kolekcji) oraz X-Citie.

4. Czy posiadam samochód?

Jeśli posiadamy samochód i często będziemy nim przewozić lub przechowywać w nim wózek, to przed zakupem należy bezwzględnie sprawdzić czy wózek mieści się w bagażniku. Nieraz bagażnik wydaje się całkiem duży, a po włożeniu wózka okazuje się, że nic więcej nam do niego nie wejdzie. Należy tutaj również pamiętać, aby nie przechowywać wózka wewnątrz samochodu np. na tylnym siedzeniu, ponieważ będzie on łatwym łupem dla złodziei. Wózki X-Lander, które łatwo zmieścić w bagażniku to np. modele: X-Citie, X-Fit oraz X-Pulse.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep dla dzieci Mulan.pl oferujący ogromny wybór artykułów i akcesoriów dziecięcych, fotelików samochodowych i zabawek dla dzieci.