Sortery należą do grupy specjalistycznych urządzeń, które znacząco usprawniają procesy logistyczne. Wpływają na ich lepszą wydajność, szybkość i efektywność. Wielu przedsiębiorców coraz częściej stawia na automatyzację poszczególnych czynności. Sortery pomagają w osiągnięciu tego celu. Czym powinny się charakteryzować tego typu produkty i jaki jest zakres ich działania?
Zadania sortera magazynowego
Najczęściej występujące na rynku sortery dzielą się na:
- wysyłkowe,
- towarowe,
- lotniskowe.
W kontekście tematyki tego artykułu najbardziej będą nas interesować pierwsze dwa typy. Jakie mają zastosowanie?
Sortery towarowe rozdzielają poszczególne towary na klientów. Takie urządzenie występuje często pod anglojęzyczną nazwą crossbelt sorter. Z kolei sorter wysyłkowy – na co sama nazwa wskazuje – dzieli poszczególne opakowania wysyłkowe na konkretne kierunki.
Zasada działania sorterów magazynowych
Sorter typu crossbelt opiera się na konstrukcji poprzeczno-taśmowej. Rozdzielane towary układa się na czterokątnych, szerokich taśmach poruszających się w określonym kierunku.
W wyznaczanym miejscu magazynu taśma kieruje towar w lewo lub w prawo. Natomiast przekazanie produktów do właściwego zrzutu jest możliwe dzięki mechanicznym ruchom obrotowym taśmy. Co ciekawe, taki system rzadko kiedy zawodzi. Przyjmuje się, że niemal 100 % sortowanych towarów jest przydzielanych zgodnie z przeznaczeniem do określonego miejsca zrzutu.
Innym typem maszyny jest sorter ślizgowy. On również gwarantuje dużą dokładność i wydajność. Sprawdza się w przypadku sortowania produktów o różnej charakterystyce. System jest poziomy. Przenośnik wykonuje się ze specjalnie tłoczonych profili aluminiowych, a jego konstrukcja jest zamknięta. W wyniku tego nie ma mowy o tym, by jakikolwiek produkt przez przypadek się zsunął na zewnątrz lub utknął. Części ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili, kierując przenoszone towary w kierunku pochylni do punktu odbioru. Taka technologia daje możliwość segregowania na jedną lub na obie strony linii.
Dlaczego warto inwestować w sortery?
Specjaliści z zakresu nowych technologii i logistyki poszukują coraz bardziej nowoczesnych
i efektywnych rozwiązań w zakresie organizowania i zarządzania pracą. Z tego względu na rynek wprowadza się coraz nowsze urządzenia sortujące.
Jak tłumaczy specjalista z firmy Cassioli Polska: „Każdy kolejny model musi gwarantować większą niż dotychczas wydajność produkcyjną. Obecnie standardem jest wydajność sortowania na orientacyjnym poziomie ok. 5000 sztuk na godzinę”.
Zawsze lepiej jest zastanowić się nad tym, czy cena najnowszego sortera rzeczywiście przełoży się na efektywność działania danego magazynu. Trzeba też obliczyć, po jakim czasie ta inwestycja może się zwrócić. Czy rzeczywiście warto inwestować w tego typu sprzęt? Z pewnością trzeba więc obserwować rynek i racjonalnie podchodzić do kwestii wymiany urządzeń na nowsze modele.