Dotychczas stosowane tradycyjne żarówki oraz halogeny zostały wyparte przez nowoczesną technologię LED. Diody elektroluminescencyjne mają bowiem wiele zalet, a także wiele zastosowań. W bogatym asortymencie lamp ledowych znajdziemy między innymi naświetlacze. Czym dokładnie charakteryzują się naświetlacze LED, jakie są ich zalety i gdzie znajdują one zastosowanie?
Naświetlacze LED – charakterystyka
Naświetlacze LED to specjalnie skonstruowane lampy, których budowa jest wzorowana na zwykłych halogenach. Dzięki zastosowaniu diod elektroluminescencyjnych mają one jednak o wiele więcej zalet od swoich tradycyjnych odpowiedników. Największym atutem naświetlaczy ledowych jest ich energooszczędność. Jak się bowiem okazuje, pomagają one zaoszczędzić nawet do 90% zużywanej energii, co w przypadku zastosowań naświetlaczy, które często wiążą się z długim czasem pracy lamp, ma niebagatelne znaczenie dla optymalizacji kosztów oświetlenia. Warto przy tym zaznaczyć, że mniejsze zużycie energii nie wpływa negatywnie na jakość emitowanego światła. Wręcz przeciwnie, naświetlacze LED stanowią niezwykle wydajne i mocne źródło światła, które może mieć barwę ciepłą bądź zimną. Nie bez znaczenia są również dodatkowe atuty diod elektroluminescencyjnych.
„Produkowane w tej technologii naświetlacze nie zagrażają środowisku, ponieważ nie nagrzewają się jak tradycyjne lampy halogenowe, ani też nie emitują promieniowania. – Zauważa przedstawiciel firmy MTLed. – Nie zawierają również szkodliwej rtęci i innych toksycznych substancji”.
Do czego służą naświetlacze LED?
Naświetlacze LED zastępują tradycyjne lampy halogenowe wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na mocne i jasne, ale równocześnie energooszczędne światło. Takie miejsca to np. wszelkiego rodzaju obiekty przemysłowe: hale, magazyny, warsztaty czy garaże. To również dobry wybór na klatki schodowe, przejścia czy parkingi podziemne. Naświetlacze diodowe sprawdzą się jednak nie tylko we wnętrzach budynków, ale i na zewnątrz. Wykorzystuje się je np. do oświetlania podwórek i parkingów. Warto również wspomnieć o dekoracyjnej roli naświetlaczy LED. Zamontowane w ogrodzie staną się nie tylko efektywnym źródłem światła, ale też ozdobą posesji, subtelnie eksponując elewację budynku czy podświetlając alejki spacerowe. Z tego powodu naświetlacze LED znajdują zastosowanie w parkach, przy pomnikach czy zabytkach, gdzie wykorzystuje się je do podświetlania elementów architektonicznych, a także do kreowania niebanalnych kompozycji świetlnych. Jak zatem widać, naświetlacze LED to lampy o uniwersalnym zastosowaniu.