Mieszkanie to doskonała lokata kapitału – zawsze można je wynająć lub sprzedać. Zakup takiej nieruchomości z myślą o czerpaniu z niej zysków to bardzo mocny trend utrzymujący się na polskim rynku już od wielu lat.
Mieszkanie inwestorskie – co to takiego?
Pod pojęciem mieszkania inwestorskiego należy rozumieć nieruchomość, która ma stanowić źródło dochodu pasywnego stanowiącego dla nabywcy jeden ze sposobów osiągnięcia finansowej stabilizacji. Z mieszkaniami inwestorskimi najczęściej kojarzone są duże miasta, gdzie wynajem lokalu mieszkalnego jest opłacalny z różnych powodów. Lublin zdecydowanie zalicza się do grona tych miast – to ważny ośrodek biznesowy i akademicki we wschodniej części Polski.
Jak kupić mieszkanie inwestorskie w Lublinie?
Jak podkreślają eksperci z firmy deweloperskiej Orion, przy zakupie mieszkania inwestorskiego trzeba się kierować nieco innymi przesłankami niż w przypadku nieruchomości, która ma na celu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nabywcy. Dla najemców kluczowe znaczenie ma lokalizacja mieszkania Lublin. Sprzedaż prowadzona w tym mieście przez deweloperów obejmuje zarówno mieszkania na obrzeżach, jak i w śródmieściu. Lepiej zdecydować się na ten drugi wariant z uwagi m.in. na lepszy dostęp do uczelni, obiektów usługowo-handlowych i środków publicznego transportu.
Poza tym najemcy zwracają uwagę na wysokość opłaty za wynajem i koszty utrzymania lokum oraz na standard i wyposażenie. Mieszkanie powinno być czyste, schludne i funkcjonalnie urządzone, co przy obecnych możliwościach nie będzie stanowić problemu. Największym powodzeniem cieszą się kawalerki i lokale 2-pokojowe. Małe mieszkania łatwiej jest wynająć, w związku z czym przynoszą one większe zyski.
Mieszkanie inwestorskie w Lublinie – ile można zarobić?
Zysk, jaki przynosi mieszkanie inwestorskie, zależy od rozmaitych czynników. W Lublinie przeciętny koszt najmu 1 m kw. mieszkania o metrażu do 60 m kw. wynosi 32 zł (bez opłat licznikowych i administracyjnych). Rentowność najmu przy umowie co najmniej 12- miesięcznej to 6,5 proc.