Instalacje elektryczne to jedne z najważniejszych prac, jakie przeprowadza się w trakcie aranżacji biur. Jednak na samych przewodach się nie kończy – równie ważne jest dobranie prawidłowego oświetlenia do każdej z przestrzeni w budynku. Dzięki niemu możesz zwiększyć nie tylko komfort pracy swojego zespołu, lecz także bezpieczeństwo korzystania z danego pomieszczenia. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy!
Oświetlenie biur a przepisy prawne
Wbrew pozorom aranżacja biur nie polega na wyborze najbardziej estetycznego oświetlenia. Podobnie jak i wiele innych aspektów, tak i ono jest regulowane przez normy prawne. Znajdziesz je w następujących dokumentach:
- w pierwszej części PN-EN 12464-1:2002 Technika świetlna. Oświetlenie miejsc pracy,
- PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych norm dotyczących tego typu instalacji elektrycznych. Dla przypomnienia:
- lx to luks, czyli jednostka natężenia światła E w układzie SI,
- UGR to wartość graniczna ujednoliconego wskaźnika oświetlenia,
- Ra to parametr chropowatości powierzchni.
Oświetlenie w holach wejściowych powinno mieć parametry wynoszące 100 lx, UGR 22, Ra 80, podczas gdy w przypadku korytarzy i innych stref komunikacji jest to 100 lx, UGR 28, Ra 40. Obszar recepcyjny należy wyposażyć w instalacje elektryczne o wartościach 300 lx, UGR 22, Ra 80, a sale konferencyjne i stanowiska pracy, w których niezbędna jest obsługa klawiatury i pisanie ręczne, musi mieć oświetlenie o wartościach 500 lx, UGR 19, Ra 80. W toaletach, łazienkach i szatniach jest to 200 lx, UGR 25, Ra 80, a w przestrzeniach ze schodami 150 lx, UGR 25, Ra 80.
Aranżacja biur pełnych światła
Wybierając odpowiednie oświetlenie, powinieneś kierować się nie tylko normami zawartymi we wskazanych powyższej dokumentach. Niezwykle ważna jest także specyfikacja techniczna opraw, które zdecydujesz się zamontować w swoim lokalu. Choć najlepszym rozwiązaniem jest połączenie światła sztucznego z tym naturalnym, które wpada do pomieszczeń przez okna, to w niektórych pokojach jest to niemożliwe. Właśnie w takich sytuacjach pomocny okazuje się wybór właściwych lamp. Na jakie dane należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na fotometrię oraz parametry świetlne, użytkowe i elektryczne. Wśród nich nie zabrakło mocy, napięcia zasilania, stopnia ochrony IP, żywotności, kąta rozsyłu światła czy nawet sposobu montażu.
O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie aranżacji biur?
Instalacja elektryczna pochłania sporą część firmowego budżetu, dlatego z pewnością każdy właściciel przedsiębiorstwa chciałby ograniczyć miesięczne koszty oświetlenia do minimum. Jest na to sposób – nowoczesna technologia LED! Diody luminescencyjne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, którą zawdzięczają przede wszystkim swojej energooszczędności. Tego typu żarówki zużywają czasami nawet o 90% mniej prądu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dodatkowo mogą służyć do 30 tysięcy godzin, ograniczając wydatki ponoszone na częstą wymianę klasycznych żarówek. Produkty stworzone zgodnie z technologią LED są również odporne na uszkodzenia, charakteryzują się niską temperaturą pracy i osiągają maksymalną jasność od razu po włączeniu.
W trakcie aranżacji biur warto także zadbać o kilka rodzajów oświetlenia – główne, czyli plafony montowane najczęściej na suficie, oraz punktowe, takie jak lampki stołowe czy stojące. Co ciekawe, właściwe dobranie różnych źródeł światła potrafi wpłynąć pozytywnie na efektywność pracowników.