Często nie zastanawiamy się różnicami wynikającymi z pralni wodnej i chemicznej. A te jak się okazuje są znaczące. Zlecając wypranie odzieży w pralni, nie zastanawiamy się, do jakiego rodzaju czyszczenia zostaną zakwalifikowane nasze rzeczy. Pozostawiamy tą sprawę specjalistom. Warto jednak zastanowić się nad tym, na czym dokładnie poleca takie pranie i jak to się odbywa.

Tradycja podtrzymywana

W tym przypadku chodzi o pralnię wodną. Tutaj pranie odbywa się na mokro, czyli z użyciem wody i detergentów. Obecnie stosuje się nie tylko proszki, ale również kapsułki, tabletki, płyny. System prania na mokro jest dokładnie taki, jaki stosuje się w gospodarstwach domowych. Po przyjęciu odzieży do pralni jest ona specjalnie oznakowana. Jeśli to konieczne, stosuje się odplamianie. Kolejny krok to wrzucenie odzieży do pralni. Poprzednio jednak należy ustawić odpowiedni program. Pod uwagę w jego wyborze bierze się rodzaj tkaniny, kolor. Wyprana odzież jest wirowana, a następnie suszona. Jeśli tkanina tego wymaga, czeka ją jeszcze formowanie i prasowanie. Pralnie wodne na polskim rynku mają głównie charakter przemysłowy. Nastawione są one na dużych klientów, firmy i instytucje, takie jak: hotele, szpitale, zakłady karne itp. Chociaż zdarzają się i osoby prywatne, które korzystają z usług tego typu.

Nowoczesne pralnie

Natomiast pralnie chemiczne charakteryzują się inną technologią prania. Tutaj taki proces odbywa się na sucho, czyli bez użycia wody. Technologię tę stosuje się głównie do tkanin, które podczas czyszczenia nie powinny mieć styczności z wodą. Chodzi tutaj głównie o wyroby skórzane czy skóropodobne, puch, pierze, wełna. Pralnie chemiczne przeważnie obsługują klientów indywidualnych, chociaż niekiedy działają i na skalę przemysłową. Tutaj proces pranie jest troszeczkę inny. Najpierw taką odzież należy przygotować – wstępnie odplamić. Potem odbywa się czyszczenie właściwe. Wkłada się ją do specjalnego agregatora chemicznego i komputerowo ustawia program. Cały proces czyszczenia polega na zalewaniu odzieży rozpuszczalnikiem organicznym, który przyczynia się do rozpuszczenia brudu i plam. Ilość tych procesów zależy od zadanego programu i rodzaju zabrudzeń oraz materiału. Po tym procesie następuje prasowanie odzieży.

Specjaliści znają się na rzeczy

Do przeprowadzenia prania chemicznego potrzebne są specjalne urządzenia od detergenty, których nie zakupimy w drogeriach. O ile przeprowadzenie prania wodnego jest możliwe w zwykłej pralce automatycznej, o tyle prania chemicznego nie zrobimy w domowym zaciszu. Jeśli masz do prania skórzaną kurtkę, kożuch, garnitur, żakiet itp. lepiej oddaj je do pralni chemicznej, np. pralniaok.pl Tam specjaliści zajmą się profesjonalnym praniem Twojej odzieży. Wtedy masz pewność, że nie zostanie ona uszkodzona i powróci do Ciebie odświeżona i bez plam.