Fizjoterapia

Fizjoterapia, określana także jako rehabilitacja, konieczna jest wtedy, gdy pojawiają się problemy ze sprawnością ciała. W jakich przypadkach najczęściej jest ona prowadzona i gdzie obecnie można z niej skorzystać?

Kiedy wskazana jest fizjoterapia?

Celem fizjoterapii jest przede wszystkim przywrócenie utraconej sprawności. Najczęściej jest ona prowadzona po urazach, na przykład złamaniach, skręceniach, naderwaniu mięśni, ale również w przypadkach określonych chorób, na przykład stawowych, krążeniowych czy oddechowych. Dodatkowo zalecana jest ona po wybranych operacjach, które również mogą negatywnie wpłynąć na sprawność.

Czym zajmuje się fizjoterapia? Obejmuje ona różne rodzaje działań, w tym ćwiczeń oraz zabiegów prowadzonych przez fizjoterapeutę, które pozwalają na poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Fizjoterapia – prywatnie czy na NFZ?

Obecnie z fizjoterapii można skorzystać zarówno w gabinetach prywatnych taakich jak Relax-Med poradnia rehabilitacyjna Rybnik, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ w zakresie świadczeń gwarantowanych refunduje fizjoterapię ambulatoryjną. Fizjoterapia ambulatoryjna co to jest? Jest to fizjoterapia prowadzona w formie wizyt oraz zabiegów fizjoterapeutycznych wymagająca skierowania od lekarza. Maksymalnie obejmuje ona po 5 zabiegów dziennie przez 10 dni.

W przypadku prywatnych gabinetów liczba i zakres zabiegów są szersze, co pozwala wielu pacjentom na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Oczywiście, konieczna jest zapłata, co podnosi koszty.

Jeśli konieczna jest dłuższa rehabilitacja, wielu pacjentów wybiera prywatną opiekę. Ile trwa rehabilitacja po operacji albo urazie? Może ona być prowadzona nawet przez kilka miesięcy, aby uzyskać optymalne efekty. Z tego względu bardzo często wybierane są wtedy gabinety prywatne, gdzie pacjenci nie mają ograniczeń pod względem liczby zabiegów i mogą korzystać z nich według potrzeb.