leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne jest realizowanie u dzieci i osób dorosłych. Odpowiednio dobrany aparat pozwala na poprawę estetyki uśmiechu, ale również na wyeliminowanie wad wymowy, próchnicy oraz paradontozy. Decyzja o jego wdrożeniu wiąże się z wprowadzeniem pewnych zmian w stylu życia i dotychczasowych nawykach żywieniowych. Wypracowane efekty są jednak warte takich poświęceń. Dowiedz się, na czym polega i jak długo trwa leczenie!

Przebieg leczenia ortodontycznego

Proces leczenia ortodontycznego wymaga wcześniejszego wyleczenia wszystkich zębów. Założenie aparatu znacznie bowiem utrudnia do nich dostęp, a wykonywanie zabiegów higienicznych również przebiega odtąd inaczej. W profesjonalnym gabinecie najpierw dokonuje się zatem diagnostyki, wraz z wykonaniem zdjęć panoramicznych, cefalometrycznych oraz wycisków.

Lekarz ustala z pacjentem plan leczenia, wybiera aparat ortodontyczny i opracowuje harmonogram wizyt. Wysokiej jakości aparaty ortodontyczne w Dąbrowie Górniczej, dostępne w gabinetach Codzienna Stomatologia i Kosmetologia, zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Po założeniu klamerek konieczne jest regularne kontrolowanie efektów i ewentualnie poprawianie ich regulacji. Wizyty odbywają się zazwyczaj co 4-5 tygodni. W momencie uzyskania pożądanych efektów aparat jest zdejmowany, a lekarz dokonuje oceny stanu uzębienia. By utrwalić rezultaty leczenia pacjent korzysta z aparatu retencyjnego. Utrzymuje on zęby w odpowiedniej pozycji.

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Długość leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną. Średnio trwa ono 2 lata, co wynika z konieczności rozłożenia w czasie skomplikowanej procedury. Dentysta w Dąbrowie Górniczej wskazuje, że czas niezbędny do uzyskania pożądanych efektów zależy od wielu czynników, mianowicie od:

  • wieku pacjenta – leczenie może być krótsze u dzieci i młodzieży, co wynika z trwającego procesu wzrostu struktur kostnych. Są one bardziej elastyczne i łatwiej je regulować,
  • rodzaju stosowanego aparatu – nowoczesne modele aparatów pozwalają skrócić czas leczenia,
  • rodzaju zdiagnozowanej wady zgryzu – duże znaczenie mają zaawansowana próchnica, konieczność długiego leczenia stomatologicznego, ingerencji chirurgicznej.

Okres leczenia jest sprawą indywidualną. Pacjent musi pamiętać o zaleceniach lekarza, a także o wyjątkowo precyzyjnej higienie jamy ustnej. Duże znaczenie mają regularne wizyty u ortodonty, podczas których sprawdza się efekty i poprawia ustawienie aparatu. Podczas nich warto również zgłaszać wszystkie jego uszkodzenia.