Każdy chce mieć pięknie umięśnioną, szczupłą sylwetkę, jednak mało komu starcza cierpliwości i czasu na długie, monotonne serie powtórzeń na siłowni. Dla niecierpliwych i zapracowanych dobrym rozwiązaniem jest trening obwodowy.

Przeciwnicy fitnessu i siłowni najczęściej podkreślają, że musieliby nie pracować, aby osiągnąć naprawdę znaczący efekt. Nie jest to jednak prawda. Umiejętne dobranie intensywnych ćwiczeń siłowych i kardio zapewnia poprawę kondycji, zwiększenie wytrzymałości i piękną, szczupłą sylwetkę – niezależnie od wieku i płci.

Aby rozpocząć trening obwodowy, należy wybrać od kilku do kilkunastu ćwiczeń na różne partie mięśni np. brzuch, uda, pośladki, klatkę, łydki, ramiona, bicepsy i tricepsy. Bardzo ważne jest, żeby pilnować ustalonej z trenerem kolejności – wówczas unikniemy przeciążeń.

Ćwiczenia będziemy wykonywać co drugi dzień (3-4 razy w tygodniu), w bardzo intensywnym tempie, w liczbie 10-15 powtórzeń każde. Aby trening obwodowy był skuteczny, należy unikać dłuższych niż kilka sekund przerw między ćwiczeniami. Dopiero po zakończeniu całego obwodu można odpocząć.

Na początku musimy skupić się na tym, aby wykonać cały obwód. Potem stopniowo (nie wcześniej niż po tygodniu) rozbudowujemy trening do dwóch, potem trzech, maksymalnie czterech obwodów. Możemy zwiększać tempo, a ostatecznie tez dodać obciążenia – prawdziwi wyjadacze stosują ciężarki, liny, opony, worki i platformy. Można też korzystać z ulubionych przyrządów, piłek, taśm, bieżni czy rowerków – w konsultacji z trenerem. Niektórzy w ramach treningu biegają po schodach lub stosują przysiady zaczerpnięte z sumo – wszystko zależy od tego, jakie mięśnie ćwiczą.

fitness-ciezarki

Najważniejszy jest dobry plan, zapewniający odpowiedni dla nas balans między treningiem kardio i siłowym.  Dzięki dużej intensywności naprawdę szybko spalamy kalorie, a jednocześnie zwiększamy siłę i wytrzymałość organizmu. Wszystkie główne grupy mięśniowe rozwijają się równomiernie, więc jest to korzystna opcja również dla kobiet, które zazwyczaj obawiają się, że na siłowni zyskają kaptur albo nienaturalnie rozrośnięte bicepsy. Dzięki treningowi obwodowemu mogą mieć umięśnioną, ale szczupłą i smukłą sylwetkę. Z kolei panowie, pragnący wyglądać atletycznie, muszą po prostu zwiększyć obciążenia i ilość ćwiczeń siłowych.

Zwolennicy treningu obwodowego podkreślają, że jest łagodniejszy niż crossfit, nie powoduje przeciążenia mięśni. Pozwala efektywnie spalić kalorie, a jednocześnie zachować zdrowie: ciało staje się wytrzymałe, wygląda młodziej. Ostatnie badania wykazały także, że trening obwodowy przeciwdziała osteoporozie. Zatem – do roboty!