praca

Sytuacja na rynku pracy w Europie bardzo zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Coraz więcej pracowników decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia w innych krajach unijnych. Praca w Czechach, Belgii, Francji, czy Austrii jest zwykle znacznie bardziej opłacalna pod kątem wysokości wynagrodzenia.

Wymagania stawiane kandydatom wcale nie są wyższe, a często wystarczy tylko posiadać wykształcenie kierunkowe i znać język pracodawcy. Wiele firm otwiera też swoje placówki w innych krajach i wcale nie wymaga znajomości swojego języka, a liczą się przede wszystkim posiadane kompetencje. Czy faktycznie warto zdecydować się na takie zatrudnienie zagranicą i czy można w ten sposób więcej zarobić?

 

Kto bez trudu dostanie pracę w Czechach?

Do niedawna pracy w innych krajach europejskich szukały przede wszystkim osoby decydujące się na zajęcia fizyczne lub nie wymagające od nich znajomości języka na poziomie lepszym niż komunikatywny. Bez trudu znajdowały ją osoby zainteresowane sprzątaniem, utrzymywaniem ogrodów, czy też opieką nad osobami starszymi albo zwierzętami domowymi. Na chętnych czekała też praca w Czechach dla kierowców. Obecnie osoby szukające zatrudnienia poza Polską, mają nieco większe oczekiwania. Oczywiście, nie brakuje też potencjalnych pracowników fizycznych, ale w dużej mierze są to raczej młodzi ludzie prosto po studiach, którzy znają języki obce i posiadają dobre kwalifikacje.

 

Praca w Czechach dla okolicznych mieszkańców

W krajach takich jak Czechy często pracują nasi rodacy, którzy zamieszkują przy granicy w niewielkich miejscowościach. Takie osoby podejmują pracę zarówno w sklepach, jak i przychodniach, szpitalach, czy biurach. Znajomość języka mają opanowaną, a więc spełniają podstawowe kryterium. Takie osoby mogą bez najmniejszego trudu podjąć każdą pracę, w zależności od posiadanych przez siebie kwalifikacji. Wiele zagranicznych firm chętnie zatrudnia Polaków do pracy u nas, ale z możliwością delegacji. Wówczas praca w Czechach, czy innym państwie związana jest z dodatkowym dochodem i innymi gratyfikacjami.

Decydując się na podjęcie pracy w firmie zagranicznej trzeba dobrze poznać zasady jej działania i upewnić się, że jest to zatrudnienie w pełni legalne. Wiele agencji oferuje możliwość znalezienia pracy swoim klientom w sąsiednich państwach, jednak w takiej sytuacji trzeba liczyć się z koniecznością oddania części swojego wynagrodzenia. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z umową, jaką przedstawi agent, aby nie być stratnym.