Włoskie marmury

Budulec sławnych rzeźb, gmachów, stylowy element wykończenia wnętrz — marmur — słusznie kojarzy się z luksusem i prestiżem. Tym, czym zaskarbił sobie swoich zwolenników, jest jego elegancki wygląd, jak i nieprzeciętna trwałość. Mało kto jednak wie, że odcień oraz faktura tego kamienia zależą od miejsca, z którego pochodzi. Poniżej przedstawiamy rodzaje marmurów i regiony, gdzie są wydobywane.

Marmur — włoski skarb narodowy

Toskania to nie tylko kraina słynąca ze smacznego jedzenia i urokliwych miasteczek. Nieopodal jednego z nich, Carrary, znajdują się znane na całym świecie kamieniołomy. To właśnie tam, już od czasów etruskich, wydobywa się marmur karraryjski. Kamień nazywany przez miejscowych bianco carrara charakteryzuje się jasnym, śnieżnobiałym odcieniem oraz ciemnoszarymi przeżyleniami, które nadają mu wyjątkowego charakteru. Marmur ten jest chętnie wykorzystywany do aranżacji pomieszczeń. Wyśmienicie sprawdza się jako tworzywo, z którego wykonywane są posadzki, schody, ale świetnie prezentuje się będąc okładziną blatów czy stołów.

Kamieniowi karraryjskiemu w niczym nie ustępuje marmur Calacatta. Cechuje go znacznie wyraźniejsze i gęstsze przeżylenie doskonale komponujące się z białym kolorem skały. Zdecydowanie podnosi walory estetyczne wnętrz oraz stanowi idealny materiał do stylizacji pomieszczeń.

Włoskie marmury od stuleci są budulcem posągów, rzeźb, służą do ozdabiania kościołów i okazałych rezydencji, powstawały z nich dzieła między innymi Michała Anioła. Świadczy to o wręcz niezwykłej trwałości tych kamieni.

Marmur z Dalekiego Wschodu

Tysiące kilometrów od Włoch, w Wietnamie, wydobywa się marmur Oak Grey. Jego kolor oraz faktura zdecydowanie wyróżnia go na tle innych kamieni. Głównym atutem azjatyckiego budulca jest elegancki, beżowy odcień. Faktura tego marmuru natomiast nasuwa skojarzenia z naturalną barwą starego drewna. Dlatego też jest on często wykorzystywany przez projektantów zajmujących się urządzaniem pomieszczeń. Te wietnamskie kamienie są dostępne w ofercie hurtowni HB-Polska w Krakowie.

Gdzie w Polsce wydobywa się marmury?

Nasz kraj nie pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o wydobycie marmurów. Intrygująco brzmiące nazwy — Biała Marianna, Zielona Marianna czy Sławniowice — to bogactwa Sudetów. Występują w rozmaitych odcieniach — białych, zielonych, bladożółtych, jasnoniebieskich. Powstają z nich nie tylko nagrobki czy lokalne kościoły, ale są chętnie używane w branży dekoratorskiej. Rodzime marmury można zobaczyć także w gmachu Sejmu i Filharmonii Narodowej.