deskowanie ślizgowe

Deskowania, inaczej szalunki, to formy, które służą do nadawania kształtu mieszance betonowej. Po stwardnieniu beton zachowuje nadany kształt. Dawniej deskowania wykonywane były z łączonych ze sobą drewnianych elementów, stąd ich nazwa. Obecnie te tymczasowe konstrukcje wykonywane są z różnych materiałów, głównie w systemach, w skład których wchodzą płyty wzmacniane stalowymi elementami, łączone na wiele różnych sposobów, podpierane na przykład wyporami. A czym dokładniej są deskowania ślizgowe?

Charakterystyka deskowań ślizgowych

Deskowania ślizgowe pozwalają na formowanie konstrukcji w sposób ciągły. W przypadku deskowań przestawnych elementy są demontowane po stwardnieniu mieszanki betonowe, a następnie montowane w nowym miejscu. Przy deskowaniach przesuwnych elementy przesuwamy na nowe miejsce bez konieczności demontażu, w niezmienionej postaci. Elementów deskowań ślizgowych również nie musimy demontować, a jedynie przesunąć. Zasadnicza różnica pomiędzy deskowaniem przesuwnym i ślizgowym jest jedna: deskowanie ślizgowe przesuwamy w płaszczyźnie lica konstrukcji. Wyobraźmy sobie, że chcemy zbudować bardzo wysoki, betonowy mur. Przygotowane i umiejscowione jest zbrojenie, które sięga do zaprojektowanej wysokości. Gdy używamy deskowania ślizgowego, praca przebiega etapowo, ale bardzo płynnie: ustawiamy deskowanie i układamy jeden poziom mieszanki betonowej, czekamy, aż mieszanka zwiąże, a gdy beton jest już wystarczająco twardy i nabiera odpowiednich właściwości, przesuwamy deskowanie w górę i powtarzamy czynności z poprzedniego etapu. Nie musimy demontować, czy przekładać szalunku, a jedynie je przesunąć, jak wskazuje instrukcja systemu deskowania. Deskowanie ślizgowe wykorzystywane jest przede wszystkim do konstrukcji o niezmieniającym się przekroju.

Różne podziały deskowań

Podział deskowań ze względu na sposób użycia (przestawne, przesuwne, ślizgowe) to jeden z kilku podziałów. Jak mówi nam przedstawiciel centrali krajowej Doka Polska, konstrukcji i rozwiązań w dostępnych dziś systemach deskowań jest tak wiele, że można by było stworzyć mnóstwo różnych kategorii. Wyróżniamy jednak jeszcze dwa ogólne podziały szalunków, w które wkomponowują się poszczególne rodzaje deskowań systemowych. Rozróżniamy deskowania indywidualne, które są stosowane jednorazowo (przede wszystkim do konstrukcji o nietypowych kształtach) oraz deskowania inwentaryzowane, a więc wykonywane z elementów wielokrotnego użytku. Deskowania ślizgowe należą do tych drugich: te same elementy wykorzystujemy kilka razy, w dodatku bez konieczności demontażu, jak już wspomnieliśmy. Innym podziałem może być podział ze względu na rodzaj konstrukcji, która będzie deskowana. Mamy więc na przykład szalunki do wykopów, deskowania ścian i deskowania stropowe.