dom drewniany

Domy z drewna to rozwiązanie, które każdego roku zyskuje coraz większe uznanie inwestorów. Chętnie wybierane przez miłośników ekologii i naturalnych materiałów, oferują komfortowe warunki do życia oraz doskonale komponują się z otoczeniem. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane projekty, oparte o technologię szkieletową, z drewna masywnego klejonego lub z drewna litego. Mogą one być niemal nie do odróżnienia od murowanego budynku lub wręcz przeciwnie – zachwycać swoim minimalistycznym skandynawskim designem lub góralskim i rekreacyjnym charakterem. Gdzie szukać inspiracji na dom drewniany?

Wszechstronna oferta projektów domów drewnianych

Jeżeli interesują nas domy z drewna, w katalogach pracowni architektonicznych będziemy mogli zapoznać się z niezwykle szeroką gamą propozycji. Takie budynki są często projektowane jako rekreacyjne – doskonale sprawdzając się podczas wakacyjnego wypoczynku. Mogą być wykonane w całości z litego drewna (np: bali) bądź oparte o drewniany szkielet z warstwą ocieplenia i wykończeniem z płyt g-k lub zbudowane z masywnego drewna klejonego w postaci paneli drewnianych ściennych i stropowych. Są znakomitą alternatywą dla obiektów murowanych, zapewniając wygodne warunki do spędzania wolnego czasu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wzniesienie domu drewnianego całorocznego, który jest wyjątkowo szybki w budowie oraz komfortowy w codziennej eksploatacji. Styl obiektów w technologii szkieletowej lub drewna masywnego klejonego nie odbiega od wyglądu wersji murowanych. Ich elewację można wykończyć tynkiem, cegłą klinkierową bądź kamienną okładziną, dzięki czemu do złudzenia przypominają one budynki murowane. Poszukując inspiracji na dom drewniany, możemy także wziąć pod uwagę wersję z bali, która trafi w gusta zwolenników stylu rustykalnego i organicznych materiałów budowlanych.

Zalety posiadania domu z drewna

Domy drewniane będą dobrym wyborem dla wszystkich osób, które pragną przebywać w naturalnym otoczeniu i cenią sobie jak najmniej przetworzone materiały. Warto zdecydować się na nie również w sytuacji, gdy szukamy sposobu na połączenie tradycji z nowoczesnością – często obecne w budynkach wznoszonych w technologii szkieletowej lub drewna masywnego klejonego. Budując dom z drewna, do minimum ograniczymy konieczność prowadzenia prac mokrych. Dzięki temu jego realizację możemy zaplanować także na chłodniejsze miesiące roku. Unikniemy także niektórych przerw technologicznych związanych ze schnięciem przegród, a w konsekwencji – znacznie szybciej zaczniemy użytkować nasz wymarzony dom. Obiekty z drewna szkieletowe oraz z drewna masywnego klejonego najczęściej posiadają mniejszą grubość ścian, oferując nieco większą powierzchnię użytkową od budynków murowanych, przy tej samej powierzchni zabudowy. Jednocześnie ściany – dzięki optymalnie dobranej warstwie ocieplenia – skutecznie chronią przed ucieczką ciepła. Sprawia to, że drewniany dom może spełniać warunki typowe dla budowli energooszczędnej, ograniczając wysokość rachunków za ogrzewanie.

Technologia budowy domu drewnianego

Planując budowę domu drewnianego, możemy zdecydować się na jedną z wielu dostępnych technologii . Najpopularniejszą z nich jest metoda szkieletowa, zwana też kanadyjską lub skandynawską. Jest ona oparta o konstrukcję z drobnych elementów drewnianych, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym – wełną mineralną , a następnie zabezpiecza folią oraz przykrywa płytami gipsowo-kartonowymi. Kolejną propozycją będą budynki z bali, tworzone poprzez układanie na sobie grubych belek łączonych w narożnikach. Takie domy drewniane wykonane w technologii zrębowej wymagają ocieplenia jedynie w wersji całorocznej, natomiast w wersji rekreacyjnej ściany można pozostawić bez ocieplenia tak, żeby belki były widoczne zarówno z zewnątrz, jak i od środka pomieszczeń. Interesująca również jest technologia budowy z drewna masywnego klejonego (CLT, HBE, BSH), którą charakteryzuje kilkudniowy montaż na budowie. Kleje wykorzystywane do sklejania warstw ścian stropów czy belek nie zawierają formaldehydów. Technologia charakteryzuje się też podwyższoną ognioodpornością.

Domy z drewna od lat zachwycają szybkością budowy, wysoką estetyką oraz optymalną funkcjonalnością. Doskonale wpisujące się w wiejską i miejską okolicę, zapewniają komfortowe warunki do sezonowego lub całorocznego zamieszkania. Poszukując inspiracji na dom drewniany, zapoznajmy się z katalogami projektów. Z pewnością znajdziemy w nich ciekawe rozwiązania, które ułatwią nam podjęcie decyzji odnośnie parametrów i stylistyki wymarzonego budynku.

Zdjęcie: Projekt DL08S – Letnik (rekreacyjny, drewniany) z kolekcji Muratora, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska i arch. Miłosz Lipiński

Tekst sponsorowanych: Gotowe projekty domów z kosztorysem, budynków gospodarczych i usługowych od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl