Łączniki ciesielskie

Łączniki do drewna są powszechnie wykorzystywane do precyzyjnego łączenia elementów drewnianych bądź drewna z innymi materiałami. Świetnie sprawdzają się przy wznoszeniu takich konstrukcji, jak wiaty, altanki oraz zadaszenia tarasów, pozwalając na uniknięcie konieczności korzystania z usług profesjonalistów.

Łączniki do drewna, znane również pod nazwą łączników ciesielskich lub okuć budowlanych, umożliwiają trwałe i stabilne połączenie elementów drewnianych bądź drewna z innymi materiałami, między innymi stalą, kamieniem i betonem. Łączniki ciesielskie najczęściej wykonywane są z aluminium albo nierdzewnej, kwasoodpornej bądź ocynkowanej blachy stalowej. W sklepach budowlanych dostępnych jest kilka rodzajów łączników do drewna, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim przeznaczeniem.

Podstawowe rodzaje kątowników

Kątowniki są jednym z najpopularniejszych rodzajów łączników do drewna. Mają one różne kształty i rozmiary, jednak ich cechą charakterystyczną jest to, że ich ramiona zawsze tworzą kąt prosty. Kątowniki dobiera się przy uwzględnieniu wielkości wznoszonej konstrukcji oraz obciążeń, jakim zostanie ona poddana.

Do kątowników zaliczane są także kotwy ciesielskie, które są stosowane głównie do łączenia elementów drewnianych z betonem. Ten specjalny rodzaj kątowników mocuje się do ściany przy pomocy śruby, natomiast z drewnem łączy się je używając wkrętów lub gwoździ.

Popularnym rodzajem kątowników są też kątowniki płaskie. Przypominające kształtem literę L, umożliwiają łączenie belek, desek oraz płyt pod kątem prostym. Kątowniki płaskie mogą być stosowane przy tworzeniu płaszczyzny o dużej powierzchni, jak i wzmacnianiu już istniejących, starszych konstrukcji.

Do grupy kątowników należą również listwy narożne, używane przy wykończeniu ścian wokół drzwi oraz okien. Dzięki wykorzystaniu listew, zaokrąglone narożniki będą miały kąt prosty, zyskując tym samym estetyczny wygląd. Zaletą listew narożnych jest także szybki i prosty montaż.

Płytki perforowane oraz kotwy fundamentowe i płatwiowe

Kolejnym rodzajem łączników ciesielskich są płytki perforowane, pozwalające na połączenie elementów na jednej płaszczyźnie. W niektórych przypadkach płytki perforowane można zastąpić taśmą perforowaną, przy czym na to rozwiązanie możesz zdecydować się wyłącznie przy tworzeniu lekkich stropów i innych konstrukcji o niewielkim obciążeniu.

Szerokie zastosowanie znajdują też kotwy fundamentowe, choć korzysta się z nich głównie przy zwieńczeniach budynków i w łączeniach więźby dachowej. Kotwy płatwiowe natomiast umożliwiają stworzenie trwałego, solidnego i odpornego nawet na silne podmuchy wiatru krzyżowego połączenia elementów na krokwiach.

Wsporniki słupów i belek

Do połączenia drewnianych słupów z betonowym podłożem często używane są z kolei wsporniki słupów, dostępne w wielu rozmiarach. Chcąc zapewnić optymalną stabilność konstrukcji, do montowania wsporników najlepiej zastosować śruby ciesielskie.

Do grona najpopularniejszych łączników do drewna należy również zaliczyć wsporniki belek. Wykorzystuje się je do łączenia drewnianych belek z innymi poziomymi elementami danej konstrukcji – nie tylko drewnianymi, ale także stalowymi i betonowymi. Pamiętaj jednak, że przed ich zakupem musisz wziąć pod uwagę wielkość mocowanej belki.