Każdy z nas dochodzi do momentu, w którym uzbieraliśmy już trochę pieniędzy i zdajemy sobie sprawę, że chcielibyśmy je zainwestować. Świadomi marnowania ich potencjału, staramy znaleźć sposób, który pozwoliłby na mnożenie finansów oraz większe wpływy do budżetu domowego. Dodatkowo rozsądnie podchodząc do naszej wiedzy oraz ilości wolnego czasu, chcielibyśmy znaleźć coś, co przyniesie profity bez naszego aktywnego udziału. Właśnie wtedy natrafiamy na lokaty bankowe.

Lokata dla każdego?

Na wstępie zastanówmy się, co to jest i czy każdy może z niej skorzystać. Lokata jest usługą bankową, swego rodzaju umową między bankiem a klientem. W momencie jej założenia decydujemy się na „zamrożenie” środków na określony okres czasu. W ten sposób pożyczamy pieniądze bankowi, który może z nich korzystać, w zamian za terminowy zwrot oraz odsetki. Brzmi to nieco skomplikowanie, ale w rzeczywistości polega na dwóch kliknięciach. Logowaniu oraz wyborze odpowiedniej lokaty.

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze sprawdźmy rodzaj oprocentowania. Możemy spotkać się z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym, czyli takim, które ulega zmianie wraz ze zmianą określonych w umowie czynników np. wysokości stóp procentowych. Rodzaj i wysokość oprocentowania można sprawdzić, zaglądając na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat.

Drugie w kolejności jeżeli chodzi o priorytet jest okres trwania umowy. Zastanówmy się czy jesteśmy w stanie zrezygnować z naszych środków na dzień, miesiąc, pół roku, czy może nawet rok. Pamiętajmy, że długość trwania lokaty powiązana jest zazwyczaj z wysokością oprocentowania. Im dłuższy okres deponowania środków, tym wyższe zyski.

Ważna jest również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jeżeli wypłacimy pieniądze przed ich naliczeniem, nie będziemy mieli żadnych zysków.

Dodatkowo należy się zastanowić jaka jest wartość środków, które chcemy przekazać bankowi. Większość lokat posiada limity zarówno odgórne, jak i wymagane kwoty minimalne.

Jeżeli chodzi o dodatkowe czynniki wpływające na korzystność lokaty, to produkty powiązane. Mowa tu o obowiązku otworzenia rachunku bankowych oraz o promocjach bankowych. Możemy spotkać się z wyższym oprocentowaniem dla nowych klientów, lub dla osób, które spełniły wcześniej określone warunki.