Aby osiągnąć sukces w dowolnej branży, trzeba stworzyć unikalny wizerunek, który będzie rozpoznawalny i wart zapamiętania.

Dobrze wykreowany wizerunek jest często ważniejszy niż sama jakość produktu lub usługi – twierdzą specjaliści z Grupy Reklamowej Hands. http://hands.pl 

Dobra firma, kupuję

Podejmowanie zakupowych decyzji na podstawie samej identyfikacji firmy jest niezaprzeczalnym sukcesem marketingowym. Znane i budzące zaufanie klientów logo, daje ogromną przewagę nad konkurencją. Konsument

mając do wyboru kilka produktów o podobnych cechach i jakości najczęściej decyduje się na markę, której logo jest mu znane i uznaje je za dobre. To zjawisko tyczy się wszystkich rodzajów produktów – od żywnościowych, przez artykuły kosmetyczne, sprzęt elektroniczny, po odzież. Żeby osiągnąć tego rodzaju sukces, należy bezwzględnie dbać o wizerunek marki, który powinien być:

  • spójny,
  • identyfikować określoną grupę odbiorców,
  • pasować do grupy sprzedawanych produktów lub usług,
  • budzić pozytywne skojarzenia

Nie tylko produkt

Kwestie wizerunku i zasad jego tworzenia nie tyczą się tylko produktów czy usług, które można sprzedać. W dobie kultury masowej artyści, politycy, osoby publiczne także są produktem, posiadającym określoną grupę docelową. Zarabiają na swojej twórczości lub obecności – muszą zatem dbać o odpowiednią identyfikację ze swoim odbiorcą. Przykładowo, boysbandy, grające muzykę dla nastolatek, zachowują pozory grzecznych i ułożonych, młodych ludzi, aby rodzice ich słuchaczy bez obaw kupowali pociechom ich płyty oraz gadżety sygnowane nazwą. Ciekawy jest powtarzalny w show businessie schemat – nastoletnia gwiazda dorasta, zrywa z dotychczasowym wizerunkiem przechodząc bunt, goląc głowę etc… Przechodzi detoks i zaczyna grać “dojrzałą” muzykę dla starszego grona odbiorców.

Problemy

Problemy wizerunkowe, wynikające z sytuacji losowych lub braku spójności kampanii z produktem lub nowego produktu z dotychczasowym odbiorem marki, są bardzo kosztowne i wszystkie firmy za wszelką cenę starają się ich uniknąć. Zdarzają się poważne problemy z wizerunkiem, które obniżają wartość marki w oczach konsumentów lub doprowadzają do zwolnień i restrukturyzacji. Najsłynniejsze przykłady takich wpadek to:

  • Volkswagen – okazało się, że firma fabrykowała wyniki dotyczące emisji spalin. Akcje firmy spadły o jedną trzecią w przeciągu kilku dni od ujawnienia afery.
  • Hugo Boss – uznany dom mody projektował i produkował mundury dla nazistów. Sprawa wyszła na jaw w 2011 roku i nadszarpnęła reputację marki.
  • John Galliano – projektant domu mody Dior i ulubieniec gwiazd został zwolniony po pijackich ekscesach, podczas których obrażał  gości pewnej restauracji, wykrzykując antysemickie hasła. Do dziś nie wrócił na salony.
  • Panama Papers – w wyniku ujawnienia nazwisk osób ukrywających dochody w rajach podatkowych doszło do wielu następstw, w tym do dymisji premiera Islandii, Sigmundura Davida Gunnlaugssona, który dotychczasową karierę polityczną opierał na dokładnie odwrotnych poglądach.

Jak widać, przekrój i efekty problemów wizerunkowych są różne, lecz zawsze poważne. Dlatego warto dbać o pozytywne skojarzenia z marką i oddać ją w ręce profesjonalistów z agencji brandingowej, którzy potrafią poprowadzić odpowiednie działania.