działa glukometr

Osoby chorujące na cukrzycę muszą stosować ściśle określone zasady, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Dotyczą one w szczególności kwestii żywieniowych. Diabetycy powinni ciągle kontrolować parametry spożywanych posiłków, żeby utrzymać właściwą masę ciała oraz odpowiedni poziom glukozy we krwi. To właśnie dla nich stworzono glukometry, czyli specjalistyczny sprzęt medyczny przeznaczony do pomiaru i bieżącego odczytu poziomu cukru (czyli glukozy) we krwi.

Na jakiej zasadzie działa glukometr?

Glukometry to przenośne urządzenia medyczne służące do pomiaru poziomu cukru we krwi. Wyróżniają się kompaktową konstrukcją, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo wygodne, a pomiar można zrobić wszędzie. Ich wielką zaletą jest fakt, iż chory może wykonać pomiar samodzielnie, więc nie musi w celu przeprowadzenia badania udawać się do przychodni czy laboratorium. Działają na dość prostej zasadzie. Po uruchomieniu glukometru należy wsunąć w niego specjalny pasek testowy, na który (w przeznaczone do tego pole) nanosi się kropelkę krwi pobraną z nakłutej opuszki palca. 

W zależności od wybranego modelu sposób mierzenia poziomu cukru we krwi może być różny. Większość dostępnych na rynku urządzeń wykorzystuje do tego metodę fotochemiczną. Polega ona na tym, że glukometr rejestruje, jaka jest ilość światła odbitego od paska pomiarowego z naniesioną próbką krwi. Innym sposobem jest metoda elektrochemiczna. W tym przypadku pomiar dotyczy mikroprądu przepływającego przez pole na pasku z kroplą krwi pacjenta. Po zakończeniu analizowania pobranej próbki urządzenie wyświetla wynik z poziomem cukru we krwi na wyświetlaczu.

Po co diabetykom glukometr?

Glukometr, który możesz nabyć np. w sklepie internetowym Medseven, to podstawowy przyrząd wykorzystywany w profilaktyce medycznej diabetyków. Dzięki niemu można bowiem szybko i samodzielnie sprawdzać zawartość glukozy we krwi. Wykonywane regularnie pomiary pozwalają na bieżąco monitorować skuteczność wdrożonego leczenia. Jeżeli wynik pomiaru jest nieprawidłowy, można od razu zareagować, aby zniwelować gwałtowne zmiany stężenia cukru we krwi.

Jak prawidłowo korzystać z glukometru?

Obsługa glukometru jest bardzo prosta. Pomiar powinno się wykonywać w temperaturze pokojowej. Zanim przystąpisz do mierzenia cukru, upewnij się, czy nie znajdujesz się w pobliżu komputerów czy telefonów, gdyż emitowane przez nie pole elektromagnetyczne może zaburzać wyniki. Oto jak powinien przebiegać pomiar glukozy przy użyciu tego sprzętu medycznego:

1. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie je osusz.
2. Przygotuj pasek testowy i umieść go w glukometrze.
3. Wyjmij nakłuwacz.
4. Zrób krótki masaż dłoni (wykonuj go od strony dłoni w kierunku nakłuwanego palca).
5. Nakłuj boczną powierzchnię opuszki wybranego palca przy pomocy przeznaczonego do tego nakłuwacza.
6. Krew powinna wypłynąć samoistnie, nie należy jej wyciskać.
7. Nałóż kroplę krwi na pasek testowy.
8. Oczytaj wynik i zapisz go w dzienniczku pomiarowym wraz z datą, godziną oraz okolicznością wykonania pomiaru (np. na czczo czy po śniadaniu).

Pamiętaj, żeby do pomiaru wykorzystywać pierwszą kroplę krwi. Glukometr to urządzenie medyczne wielokrotnego użytku, natomiast paski testowe są jednorazowe, dlatego do każdego pomiaru bierz nowy pasek. Warto również wspomnieć o tym, ze glukometry paskowe wymagają kalibracji. Z tego względu, zanim rozpoczniesz nowe opakowanie pasków testowych, włóż do gniazda testowego specjalny pasek albo chip kalibracyjny.