Dane z tegorocznych matur są jednoznaczne, młodzi Polacy uczą się głównie angielskiego. Ten właśnie język wybrało 96% wszystkich tegorocznych maturzystów. Na język niemiecki, jako drugi wybór, postawiło zaledwie 2%.

 

Angielski zdominował szkoły językowe i dla młodych ludzi jest obowiązkową umiejętnością. Czy więc jest sens uczyć się niemieckiego? Jak przedstawiają się perspektywy w tym języku? Czy rynek pracy w ogóle poszukuje osób z biegłą znajomością niemieckiego?

Rynek pracy czeka na specjalistów z niemieckim

Aktualnie osoby, które znają dobrze niemiecki, mogą liczyć na szybki angaż. Poszukiwani są zwłaszcza specjaliści sprzedaży, pracownicy obsługi klienta i usług. Jednak tak naprawdę w niemal każdym zawodzie z dobrym niemieckim można znaleźć ciekawe propozycje. Dotyczy to zwłaszcza zachodniej części kraju oraz dużych miast.

 

Polskie firmy szeroko współpracują z niemieckimi przedsiębiorstwami, zarówno jako dostawcy i podwykonawcy, jak i klienci. Pomimo kryzysu, jaki wisi nad niemiecką gospodarką, nic nie wskazuje, żeby polskie firmy przestały być liczącym się partnerem. Ilość otwartych rekrutacji na pracowników z językiem niemieckim rośnie z roku na rok o średnio 5%.

 

Warto także zwrócić uwagę na to, że za znajomość języka niemieckiego można liczyć na dodatkowe wynagrodzenie, co coraz rzadziej zdarza się w przypadku znajomości angielskiego. Przeciętnie osoby z biegłym niemieckim mogą liczyć na pensję około 500 złotych netto wyższą, dane te zebrał w 2018 OBOS.

Praca w Niemczech – ciekawa perspektywa

Oprócz pracy w Polsce, niemiecki przydaje się także przy podejmowaniu zatrudnienia za granicą w : Niemczech, Austrii, części Szwajcarii i Luksemburgu. Ze względu na różnice w poziomie zarobków dla Polaków są to nadal atrakcyjne kierunki wyjazdu. Prace podejmujemy tam zarówno sezonowo, jak i na stałe.

 

Choć wydaje się, że niemiecka gospodarka zwolniła, to nadal rynek zatrudnienia pozostaje tam stabilny. Koszty życia w Niemczech nie odbiegają znacznie od Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o codziennie wydatki, natomiast pensje są znacząco wyższe. Wiele osób woli także postawić na niemiecki system emerytalny, co zapewnia tam co najmniej kilkuletnia praca.

 

Niemcy są także wyborem dla osób, które planują karierą naukową albo chcą studiować za granicą. Studia w krajach niemieckojęzycznych są nisko płatne lub darmowe, podczas gdy w krajach anglosaskich ( za wyjątkiem Irlandii i Szkocji) liczyć się należy z niemałym czesnych. Wiele uczelni w Austrii lub Niemczech znajduje się na liście szanghajskiej, należą więc do wiodących uniwersytetów na świecie. Niemieckie dyplomy są rozpoznawane i honorowane na całym świecie.

A jak będzie w przyszłości?

Choć młodzi Niemcy znają zwykle dobrze angielski, nie oznacza to, że są skłonni do używania tego języka w środowisku pracy. Nadal od obcokrajowców wymaga się, że nawet jeśli na początku używają angielskiego, to jednak z czasem nauczą się niemieckiego.

 

Jeśli planujesz naukę języka niemieckiego – niewątpliwie jest to dobra decyzja. Jeśli szukasz platformy, która zapewni ci skutecznie jego poznanie, sprawdź koniecznie: https://eskk.pl/kursy-niemieckiego