Kradzież na walizkę

Z racji tego, że coraz więcej pojazdów ma teraz możliwość bezkluczykowego dostępu, złodzieje muszą stać się kreatywni. Według danych policyjnych – stanęli na wysokości zadania, bowiem w ostatnich latach odnotowano ogromny wzrost kradzieży samochodów. Niektórzy twierdzą, że może to być spowodowane przez gangi przestępcze nadrabiające zaległości w technologii samochodowej i uczące się, jak ominąć nowoczesne systemy bezpieczeństwa za pomocą metody zwanej „kradzieży na walizkę”.

Kradzież na walizkę – na czym to polega?

Kradzież na walizkę jest wycelowana w samochody korzystające z systemów bezkluczykowych i ma miejsce, gdy dwóch złodziei pracuje razem, aby włamać się do auta bez użycia siły i wytrychów.

Złodzieje mogą używać sprzętu do przechwytywania sygnałów emitowanych przez niektóre klucze, które są używane do uruchamiania nowych pojazdów.

Dzieje się to w następujący sposób:

  • jeden złodziej stoi przy samochodzie z nadajnikiem,
  • drugi złodziej stoi przy domu z innym, który odbiera sygnał z klucza.

Klucz zwykle jest trzymany w pobliżu drzwi wejściowych na stole lub haku. Jedynym sposobem, aby uniknąć takiego fortelu ze strony złodziei jest umieszczenie klucza w pojemniku, który zabezpiecza sygnał. Jednym z najlepszych dostępnych w tej chwili na rynku jest dostępny na stronie http://protectedbyjames.com/ James Key Box.

Jednak większość osób posiadających system bezkluczykowy w samochodzie nie zabezpiecza się w ten sposób i w efekcie tego, po umiejscowieniu nadajnika dostatecznie blisko oryginalnego kluczyka, sygnał jest przekazywany do drugiego nadajnika, co skutkuje tym, że pojazd wykrywa obecność klucza i umożliwia otworzenie drzwi, uruchomienie silnika i odjechanie. Tym samym złodzieje mogą odjechać pojazdem i szybko wymienić zamki i urządzenia wejściowe lub po prostu rozebrać auto na części.

Które samochody są narażone na kradzież „na walizkę”?

Technicznie rzecz biorąc, każdy pojazd z systemem bezkluczykowym może być podatny na przestępstwa związane z wyżej opisaną kradzieżą. Jednak patrząc na dane wśród wszystkich skradzionych pojazdów okazuje się, że najwięcej skradzionych w ten sposób było marek, takich jak:

  • Audi,
  • BMW,
  • Volkswagen.

Każdego roku pojawia się na rynku szereg nowych samochodów, które nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed kradzieżą bez kluczyka. Bądź czujny i zabezpiecz się!