wyrobami kaletniczymi

Normalnością jest posiadanie wyrobów skórzanych w szafie w każdym domu. Każdy przecież używa pasków do spodni. Każdy mężczyzna ma skórzane buty do garnituru i każda kobieta ma jakąś torebkę, a zazwyczaj wiele torebek.

Rzadko kiedy nazywa się te przedmioty „wyrobami kaletniczymi„, bo i rzadko kiedy ludzie z pojęciem kaletnictwa są zapoznani. Praca kaletnika jest pracą rzemieślnika. W dobie masowego przemysłu i importu tanich produktów z Chin, zapomina się już o takich zawodach jak zegarmistrz, szewc czy właśnie kaletnik. Coraz bardziej jednak widać odżywanie tych zawodów i zwiększający się popyt na dobrej jakości produkty, wykonane w starym stylu. Bo jeśli ma się pasek z którym nie chce się rozstawać i kupować nowego, to czemu by go po prostu nie zanieść profesjonaliście do naprawy. Na tym właśnie polegają usługi kaletnicze. Na naprawach galanterii skórzanej, wymianie suwaków, zapięć, dorabianie dziurek itd.

Warto jest pozostawić swe ukochane przedmioty skórzane w rękach profesjonalisty, ponieważ nawet jeśli akcesoria kaletnicze (ćwieki, kleje, karabińczyki kaletnicze, dziurkacze, centymetry itp.) dostępne są dla każdego i to w przystępnej cenie, nie każdy przecież potrafi zrobić z nich odpowiedni użytek. Prawdziwy profesjonalista, zamiast robić na oko, przed przystąpieniem do pracy przygotowuje najpierw plany, odpowiednie szablony i schematy dalszego działania. Dopiero po tym przystępuje do przygotowywania materiałów. Wypala je, robi dziurki gdzie trzeba i kroi w idealnych proporcjach. Następnie wszystkie elementy składa w jedną całość, dopełniając dzieła. Większość czynności kaletnika wykonywane są przez niego ręcznie, co w czasach tanich produktów masowo produkowanych w chińskich fabrykach, jest na pewno gwarantem jakości. Dodatkowo, wielu osobom sprawia przyjemność obserwacja pracy takiego profesjonalisty. Na platformie youtube powstają nawet kanały zajmujące się właśnie kaletnictwem. Filmy wrzucane na ten kanał osiągają ogromne zasięgi, ze względu na przyjemność i satysfakcję, jaką odczuwa się z obserwowania jakichś pozornie niepowiązanych ze sobą materiałów, łączących się w piękną całość.