założyć sklep internetowy

Założenie sklepu internetowego naprawdę się opłaca. Oczywiście trzeba trafić z ofertą do grupy docelowej. Konkurencja jest duża, a w przypadku niszowych produktów również konieczna jest odpowiednia promocja. Zatem do zrobienia jest naprawdę dużo. Już na samym początku trzeba zdecydować się na określony model biznesowy, oczywiście zarejestrować firmę w KRS i często jako płatnika VAT, a także wybrać metodę stworzenia strony sklepu – samodzielnie, bądź z pomocą firm IT, w zakresie samego stworzenia sklepu jak i jego pozycjonowania w wyszukiwarce, wszak klient jakoś musi na Twoją ofertę trafić.

Korzystanie z gotowych narzędzi do tworzenia sklepów internetowych

Nie trzeba ponosić dużych kosztów przy zakładaniu sklepu internetowego. Można skorzystać z gotowych narzędzi i założyć sklep na WordPressie, Shoplo, czy PrestaShop. Platformy do tworzenia sklepów internetowych to bardziej lub mniej wyspecjalizowane systemu. W przypadku tych o bardziej skomplikowanej strukturze prawdopodobnie i tak konieczna będzie pomoc informatyczna. Na samym początku jednak wystarczy kilka wtyczek, dzięki którym możliwe będzie stworzenie sklepu. Narzędzia do tworzenia sklepów internetowych są intuicyjne i w przypadku tych mniej skomplikowanych nie jest konieczna znajomość języka programowania. Oczywiście minusem jest tu korzystanie z gotowych szablonów. Może się zdarzyć, że sklep działający w ramach tej samej platformy będzie miał taką samą oprawę graficzną. Oczywiście za bardziej spersonalizowane rozwiązania trzeba dodatkowo zapłacić. Ponadto płaci się za korzystanie z hostingu platformy i domenę. Oszczędność na programiście i grafiku jest dość znaczna, gdyż to koszt rzędu kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od stopnia rozbudowania sklepu i zastosowanych rozwiązań informatycznych. Tutaj jednak nie ominie nas konieczność skorzystania z usług firm IT w zakresie promocji i pozycjonowania. Oczywiście wszelkie awarie i problemy z działaniem sklepu rozwiązywane są w ramach pomocy technicznej, która w zakresie rozszerzonym najczęściej również jest płatna.

Stworzenie sklepu internetowego od zera z pomocą firmy IT

Korzystanie z gotowych narzędzi pozwala prosty sklep uruchomić w ciągu kilku minut. To jednak tylko chwyt marketingowy, gdyż praca nad nim będzie trwała znacznie dłużej. Wszak należy załączyć poszczególne moduły i sprawdzić ich działanie, a także odpowiednio zaprezentować asortyment sklepu. Dlatego mając odpowiedni kapitał, a także chcąc stworzyć unikatowy projekt lepiej zgłosić się do kilku firm IT przedstawić im swój pomysł i zaproponować stworzenie projektu strony, spośród którego wybierze się najlepszy pomysł, który będzie dalej rozwijany. Tutaj można liczyć na stworzenie własnego logo i jego zaadaptowanie na stronie, a także grafiki, która będzie odpowiednio szybko się ładowała, podobnie jak wszystkie podstrony, miniatury produktów, galerie. Sprawnie działający newsletter, powiązany z promocjami i remarketingiem również ma duże znaczenie, a wszystko to można osiągnąć jedynie we współpracy z profesjonalnymi firmami IT.

Sprzedaż na portalu zakupowym – utworzenie konta

Jeśli szukasz najtańszego rozwiązania dla swojego biznesu, to z pewnością będzie to założenie sklepu na portalu aukcyjnym i zakupowym. Wystarczy utworzyć konto i wpisać wszystkie dane dotyczące rejestracji firmy i jej siedziby i już właściwie można tworzyć stronę sklepu i dodawać produkty do sprzedaży. Jeśli jednak chcemy, aby strona wyglądała profesjonalnie również musimy zaangażować w jej stworzenie profesjonalnego grafika. Zatem koszt będzie mniejszy niż w przypadku stworzenia strony z własną domeną. Oczywiście nie zawsze konieczne jest zadbanie o stronę graficzną, gdyż czasem w ramach portalu sprzedażowego takie działania są niemożliwe, gdyż oferty muszą być ujednolicone pod względem wizualnym. Z pewnością dla firmy o ugruntowanej pozycji skorzystanie z kolejnego kanału sprzedaży jest dobrym wyborem. To również odpowiednie rozwiązanie dla firm sprzedających rękodzieło lub inne niszowe produkty, które nie chcą ponosić nadmiernych kosztów.

Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

W przypadku rozpoczęcia przygody z branżą e-commerce, kiedy firma nie ma jeszcze dużej rozpoznawalności, można na początek skorzystać z gotowych rozwiązań, czyli sklepów stworzonych z darmowych szablonów i pozycjonowania. Jednak jeśli myśli się o branży e-commerce poważnie lepiej zainwestować w profesjonalnie stworzony sklep internetowy, gdyż prędzej czy później w przypadku gotowych rozwiązań konieczne będą poprawki i wdrożenie nowych modułów.