Retencja i jej zalety już dawno zostały zauważone przez właścicieli domków jednorodzinnych i właścicieli firm. Jak więc dobrze wykorzystać deszczówkę?
Prawidłowe obliczenie natężenia deszczu miarodajnego oraz obliczenie algorytmu według wytycznych ATV DWA-A 117 jest bardzo ważne z punktu widzenia doboru odpowiedniego zbiornika retencyjnego. W ten sposób bowiem obliczymy odpowiednią jego objętość, a tym samym doskonale będzie sprawdzał się na naszej działce prywatnej lub firmowej posesji. Opłaty za odprowadzanie deszczówki nie będą już problemem, bo wprowadzając system zagospodarowania i magazynowania wody deszczowej uzyskuje się zwolnienie z podatków za wodę deszczową.
Wykorzystanie deszczówki
Podatek za deszcz brzmi dość absurdalnie, ale oznacza, że płaci się za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji miejskiej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na budowę zbiorników retencyjnych o optymalnej objętości nie tylko będziemy mogli zaoszczędzić na podatku od deszczówki, ale również wykorzystać ją do różnych prac porządkowych. Retencja nie jest już dziś pojęciem nieznanym, ale coraz częściej wykorzystywanym przez właścicieli domków jednorodzinnych. Zdają sobie oni sprawę jakie korzyści mogą odnieść z magazynowania wody deszczowej. Po obliczeniu natężenia deszczu i zbudowania właściwego zbiornika cieszyć się możemy wodą, ale również faktem odciążenia kanalizacji deszczowej.
Pranie, podlewanie ogrodu czy mycie samochodów to jedne z wielu czynności, do których możemy wykorzystać wodę deszczową. Oszczędność wody wodociągowej nawet do 50% przekona tych, dla których obniżenie kosztów za opłaty i rachunki jest kwestią priorytetową. Ponadto magazynowanie wody w zbiornikach retencyjnych daje możliwość uzyskania pełnej niezależności. Opłaty za wodę opadową, które wcześniej były problemem dziś zmieniają się w pytanie jak dobrze ją wykorzystać. Ponowne zużycie deszczówki pozytywnie wpływa na środowisko co również ważne jest z punktu widzenia osób, które dbają o środowisko naturalne.