Nowoczesne technologie towarzyszą nam obecnie niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia. Dlatego nikogo nie dziwią już turyści przemierzający szlaki ze smartfonem, poszukujący szybkich i aktualnych informacji z danego miejsca.

Jest to możliwie dzięki licznym aplikacjom, które prezentują ofertę turystyczną regionu, dając możliwość wyszukania noclegu, dokonania rezerwacji, sprawdzenia aktualnym wydarzeń w okolicy.

Podobne założenia towarzyszyły powstaniu aplikacji „Wieś Polska Zaprasza”, z tą tylko różnicą, że skupia się ona na prezentowaniu oferty turystyki wiejskiej, i jako taka jest pierwszą tego typu aplikacją w Polsce.

Pomysł powstał w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej – nie tylko jako narzędzie mające usprawnić korzystanie z wiejskich zasobów agroturystycznych w czasie podróży. Celem było również propagowanie tego typu wypoczynku i podniesienie konkurencyjności oferty turystyki wiejskiej. Realizacja pomysłu możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej, w ramach Pomocy Technicznej Schematu II Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Aplikacja jest dostępna od 1 grudnia 2015. Można ją pobrać wchodząc na stronę www.agroturystyka.pl lub za pośrednictwem sklepu Google.

Jej działanie jest bardzo proste. Główny moduł to baza noclegowa, zawierająca ponad 1000 obiektów agroturystycznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Korzystając z wyszukiwarki, użytkownik może sprawnie przeglądać zasoby bazy, wybierając obiekty według zadeklarowanych przez siebie kryteriów. Obiekty można selekcjonować pod kątem lokalizacji, ceny, standardu, rodzaju. Znajdą tu coś dla siebie zarówno turyści indywidualni, jak podróżujący w grupie, z dziećmi lub ze zwierzętami, miłośnicy grzybobrania, wędkowania i ekologii – wszystkie kwatery są rekomendowane przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej.
Aplikacja umożliwi nie tylko wyszukiwanie interesującego obiektu, ale także szybki kontakt, złożenie zapytania o wolny termin czy ocenę wybranego obiektu.

Aplikacja „Wieś Polska Zaprasza” to również baza ciekawych wydarzeń kulturalnych i turystycznych w danym regionie, funkcja przewodnika czy aktualności zawierające najnowsze informacje z dziedziny rozwoju turystyki wiejskiej.

Z aplikacji będzie można korzystać zarówno w trybie on jak i offline. Ta druga opcja z pewnością ucieszy zwłaszcza turystów zagranicznych, którzy dzięki temu będą mogli uniknąć wysokich opłat związanych z korzystaniem z roamingu.

Gorąco zachęcamy wszystkich miłośników podróżowania i polskiej wsi do korzystania z naszej aplikacji.