Nie masz czasu na zajmowanie się księgowością swojej firmy, bądź też nie posiadasz wystarczająco duże wiedzy w tym zakresie. Zastanawiasz się nad wyborem biura rachunkowe, czym jednak się kierować podpisując umowę?

Wybór biura rachunkowe to niezwykle ważna sprawa. Tak naprawdę od tej decyzji będzie zależała cała nasza współpraca. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić nad tym, jak właśnie taka współpraca powinna wyglądać. Czego przede wszystkim oczekujemy. Wiele biur rachunkowych oferuje kompleksowe usługi z zakresu księgowości, rachunkowości itp., np. Tax-In.com.pl To świetne rozwiązanie właśnie dla osób czy firm, które potrzebują takiej kompleksowej opieki nad ich firmą. Dzięki temu mamy jedno biuro, które zajmie się wszystkimi naszymi sprawami.

Drugą kwestią jest to czy mamy konkretne polecenie. Może znajomy czy ktoś z rodziny korzysta  z usług takiego biura i może je polecić? Taka rekomendacja może być kluczem do znalezienia tego, czego szukamy. Gdy jednak nie mamy polecenia znajomych ani nikogo z rodziny warto zasięgnąć opinii w Internecie. Te jednak, jak wiadomo bywają skrajnie różne, więc warto podejść do nich z dystansem. Jeśli mamy już swoich kandydatów, należy stwierdzić profesjonalność biura. Można poprosić o wszystkie certyfikaty, udokumentowanie szkoleń, pozwoleń. Może to być certyfikat księgowego lub licencji doradcy podatkowego, które do tej pory wydawało Ministerstwo Finansów. Istotną sprawą jest również posiadanie przez księgowego polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu mamy gwarancję wypłaty odszkodowania, w przypadku popełnienia przez księgowego różnorodnych błędów.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, które oferuje dane biuro. Niektóre z nich, zajmują się również pozyskiwaniem dotacji do działalności gospodarczej. To może być ważne dla nas, jeśli nadal chcemy rozwijać nasze przedsiębiorstwo, ale nie posiadamy własnych środków w takiej ilości, jakie są one niezbędne i po prostu myśli o skorzystaniu z różnorodnych dofinansowań.

Na koniec warto zaznaczyć, że przy wyborze biura rachunkowego nie warto sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Czasami różnica cenowa, może mieć duży wpływ na późniejszą współpracę. Jeden z nich może oferować tylko wyliczenie podatku i składek ZUS, a drugi z kolei poza tym zaoferuje wsparcie, doradztwo skontaktuje się z różnymi urzędami w naszym imieniu czy też zechce poznać naszą firmę lepiej bądź też przewidzi pewne sytuacje podatkowe.