Co-working to wyrażenie pochodzące z języka angielskiego, określające wspólną pracę. Ideą co-workingu jest wykonywanie obowiązków zawodowych indywidualnie lub w zespole, w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

Co to jest i dla kogo jest co-working

Praca wykonywana razem to doskonały pomysł dla osób, które pracują w domu, ale nie są to dla nich optymalne warunki, ponieważ np. nie mogą skupić się w hałaśliwym mieszkaniu lub potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, bo od lat pracują samotnie. Biura co-workingowe to również możliwość nawiązywania kontaktów zawodowych, relacji społecznych i pole do wymiany doświadczeń.

Co-working odbywa się w specjalnie wynajętych do tego pomieszczeniach, wyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz niezbędne udogodnienia, takie jak np. kuchnia, miejsce do przechowywania drobnych rzeczy biurowych lub notatek. Niemal wszystkie większe aglomeracje w Polsce, oferują co-workingowe powierzchnie biurowe. Warszawa, Lublin, Opole, Szczecin, Wrocław, Katowice czy Kielce to miasta, w których można wynająć – w zależności od potrzeb – biurko, mini biuro, box, a nawet sale konferencyjną. Powierzchnie lub miejsca wynajmuje się na godziny lub płaci abonamentowo za np. cały miesiąc.

Co-workingowy biznes – wskazówki

Decydując się na organizację przestrzeni co-workingowej, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które będą w dużej mierze decydowały o powodzeniu przedsięwzięcia.

Najważniejsza jest lokalizacja. Warto przeprowadzić rozeznanie rynku – czy tego typu inwestycja jest w danym miejscu potrzebna – jeśli tak, to w jakim wymiarze. Usytuowanie w pobliżu węzłów komunikacyjnych lub bezpłatnego parkingu z pewnością będzie dużym atutem.

Orientacja w potrzebach osób, do których kierowana jest oferta, to kolejny istotny punkt co-wornikowego biznes planu. Jakiego typu grupa będzie odbiorcą usługi: ceni ciszę i spokój, a może preferuje hałaśliwe centrum miasta. Jakiego rodzaju sprzęt biurowy jest niezbędny (np. w biurze skierowanym do grafików i fotografów z pewnością przydatne będą rzutniki oraz skanery).

Dzięki postępującej informatyzacji społeczeństw, miejsce wykonywania pracy nie jest już tak istotne dla takich zawodów, jak dziennikarz, architekt, fotograf, programista czy grafik. Co-working to bez wątpienia rynek, który będzie się rozwijał i potrzebował nowych, przyjaznych freelancerom miejsc.Na terenie całej Polski w dniach 16-20 maja odbywają się co roku Dni Otwarte Polskiego Coworkingu, na których można dowiedzieć się, jak wygląda co-working w praktyce.