Święta Bożego Narodzenia są celebrowane w Polsce z całą rodziną. Wszyscy zasiadają do stołu już w Wigilię i spożywają 12 tradycyjnych potraw. Przygotowania do świąt rozpoczynają się na kilka tygodni przed 24 grudnia i trwają, w zależności od domu od kilku dni do nawet 3-4 tygodni. W tym czasie sprzątane są wszystkie pomieszczenia domowe, przygotowywane ozdoby świąteczne i potrawy. Klimat świąt Bożego Narodzenia tworzy pięknie przystrojona choinka, prezenty dla najbliższych i wszelkiego rodzaju dekoracje. Można je wykonać samodzielnie.

Własnoręcznie robione ozdoby choinkowe

Przede wszystkim w zaciszu własnego domu – własnoręcznie, albo wraz z dziećmi, można przygotować efektowne ozdoby choinkowe. Do tego celu wykorzystamy czyste bombki plastikowe lub szklane do ozdobienia farbami lub lakierami, albo  innymi, dostępnymi gadżetami – brokatem, cekinami czy brylancikami. Pięknie wyglądają bombki ze sznurka, które przygotowuje się na napompowanym balonie. Kiedy bombka posiada już pożądany przez nas kształt, wystarczy przebić balon i zawiesić delikatną ozdobę na choinkę.

Od lat dzieci robią na zajęciach w przedszkolu i w szkole, łańcuchy na choinkę z kolorowego papieru. Może to być piękna, sentymentalna ozdoba także i naszego drzewka.

Naturalną ozdobą są pieczone pierniczki lub ciasteczka korzenne, zawieszane na tasiemce i zdobione lukrem w różnych kolorach. Wypieki można przygotować wraz z dziećmi, co sprawi im ogromną frajdę. Wycinanie pierniczków lub ciastek przy użyciu foremek w różnych kształtach jest stosunkowo prostym zadaniem, a przepis na takie ozdoby choinkowe znajdziemy w książkach kucharskich lub na kulinarnych stronach internetowych. Dzięki pieczeniu ciastek można zapewnić wspólną rozrywkę dla całej rodziny i wypełnić swój dom smakowitymi zapachami, jednoznacznie kojarzącymi się ze świętami Bożego Narodzenia.

Ozdoby gipsowe

Na stole świątecznym, na komodach i półkach w całym domu można umieścić i inne ozdoby świąteczne – w kształcie mikołajów, bałwanków, skrzatów czy aniołków. Do tego celu wykorzystamy gips ceramiczny i formy do odlewów z EcoFlores. Formy można później wykorzystać do bazy mydlanej i wyprodukowania mydełek okolicznościowych, jakie można pięknie zapakować i wręczyć na prezent bliskim sobie osobom. Jako że formy nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji przy kontakcie z żywnością, można je wykorzystać do odlewów z czekolady i lukru plastycznego.