Medycyna naturalna wraca do łask, a wraz z nią popularne robią się rozmaite produkty bazujące na darach przyrody. Jednym z nich jest również olej kokosowy, ceniony zarówno w kuchni, jak również i poza nią.

Dziś olej kokosowy uważa się za jeden z najbardziej zdrowych produktów roślinnych – i to pomimo faktu, że w 90% składa się z tłuszczów nasyconych. Jego zastosowanie jest coraz bardziej szerokie, mimo iż tak naprawdę w temperaturze pokojowej ma on formę stałą. Jakie właściwości niesie za sobą stosowanie oleju kokosowego?

Olej do spożywania i smarowania

Olej kokosowy posiada stałą konsystencję. Dopiero w temperaturze około 26 stopni Celsjusza zaczyna zmieniać swoją gęstość, najzdrowszy jest jednak podczas podawania na zimno. Zazwyczaj stosuje się go w daniach jako smarowidło, m.in. podstawę do wykonywania rozmaitych past kanapkowych. Ceniony jest również w cukiernictwie. W przypadku zastosowania kosmetycznego jego głównym przeznaczeniem jest smarowanie zbyt suchej skóry. Niedawno stał się modny również jako specyfik do smarowania włosów, m.in. w zakresie wykonywania maseczek.

Właściwości oleju

Udowodniono, że ze względu na swoje właściwości olej kokosowy świetnie sprawdza się w terapii wspomagającej przy chorobach Alzhaimera czy Parkinsona. Stymuluje on pracę mózgu i pozwala na regulację przyswajania glukozy, dlatego też rozwija funkcje poznawcze oraz utrzymanie dobrą kondycję fizyczną i psychiczną chorego.

Szerokie zastosowanie olej kokosowy znajduje również w kosmetyce, a także w leczeniu chorób skóry. Może pomagać w pozbywaniu się gronkowca złocistego, a także niwelować negatywny wpływ grzybów na skórę stóp. W dużej mierze utrzymuje działanie bakteriobójcze, działając podobnie jak antybiotyk – tyle, że naturalny.

Istotne jest, aby spożywać olej kokosowy w rozsądnych ilościach. W niewielkich dawkach doskonale pomaga on w zwalczaniu otyłości brzusznej, a jednocześnie działa pozytywnie na budowę tkanki mięśniowej. Z tego powodu często pojawia się w specjalistycznych dietach przypisanych przez dietetyków dla osób odchudzających się czy dla sportowców.

Gdzie kupować?

Aby mieć pewność odnośnie jego zalet, dobrze jest uważać na źródło, z którego pochodzi olej kokosowy. Sklep powinien być sprawdzony, a sprzedawane przez niego preparaty muszą pochodzić ze znanych, certyfikowanych marek. Warto zwrócić również uwagę na skład – olej kokosowy w sklepie ze zdrową żywnością nie powinien mieć żadnych dodatkowych wzmacniaczy aromatu, substancji chemicznych czy konserwujących.