Jeszcze zanim urodzi się dziecko, każdy rodzic, uprzednio zapytany czy wolałby chłopca czy dziewczynkę, bez wahania odpowie:” to nie ma znaczenia, najważniejsze żeby było zdrowe”.  Jednak wszyscy wiemy, jak na zdrowie malucha wpływa właściwe odżywianie i to już od pierwszych dni po urodzeniu.

Najważniejsze jest mleko

Oczywiście, najważniejszym elementem pożywienia malucha jest mleko, czyli produkt zapewniający odpowiednią ilość składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju oraz wspomagający naturalną odporność dziecka. Najlepsze jest oczywiście mleko matki, jednakże obecny na rynku szeroki asortyment mleka modyfikowanego, daje możliwość wyboru produktu odpowiedniego i zdrowego dla każdego malucha. Mama może mieć tym samym pewność, że zapewni swojemu dziecku zdrowy start w przyszłość. Radą w wyborze odpowiedniego produktu służyć nam może lekarz pediatra. Istnieje mleko antyrefluksowe, dla dzieci, którym dokucza nadmierne ulewanie oraz to stworzone z myślą o małych alergikach – hipoalergiczne.Proces zmiany mleka matki na produkt modyfikowany może być przez jakiś czas związany z dużym stresem, zarówno dla matki, jak i dziecka. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i powoli oswajać dziecko z nowym produktem.

Zblilansowana dieta

Wprowadzanie kolejnych posiłków w jadłospisie dziecka to niezbędny element dbania o zbilansowaną dietę. Żywność dla niemowląt powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niezwykle popularne dania w słoiczkach to idealny sposób na to, by zapewnić dziecku zdrowy posiłek, zawierający tylko przebadane składniki. Istotne jest to, że proces ich tworzenia przebiega w warunkach ścisłej sterylizacji, więc możemy być pewni, że maluch otrzyma danie nie tylko smaczne, ale także pełne wartości odżywczych. Na rynku znajduje się mnóstwo tego typu produktów, zanim jednak po nie sięgniemy, warto zwrócić uwagę na ulotkę i procentową zawartość poszczególnych składników. Wprowadzenie odpowiedniej diety od samego początku gwarantuje rodzicom prawidłowy rozwój psychosomatyczny, ale przede wszystkim nauczy dziecko odpowiednich nawyków żywieniowych. Pożywienie dziecka powinno być urozmaicone, kolorowe, oraz smaczne, tak, by dziecko chętnie uczestniczyło w posiłku. Pamiętajmy, o tym, aby systematycznie wprowadzać nowe produkty. Pozwoli nam to zauważyć ewentualne alergie malucha na konkretne warzywo czy owoc. Należy wdrażać do codziennego dnia malucha, dobre nawyki żywieniowe, które będą miały wpływ na jego rozwój. Dbajmy o to, aby posiłki były spożywane o stałych porach, przy stole lub w wyznaczonym do tego celu krzesełku do karmienia, bez pośpiechu. Oprócz posiłków, warto zwrócić również uwagę na to, co piją nasze dzieci. Oczywiście, najlepsza jest woda. W okresie jesienno-zimowym warto jednak podać dziecku sok przecierowy z dużej ilości warzyw i owoców, aby dodatkowo wzmocnić organizm przez wirusami. Wszystko to sprawi, że maluch będzie zdrowy i pełen energii każdego dnia.