Wełna czy styropian

Każdy właściciel domu prędzej czy później staje przed koniecznością wyboru odpowiedniego materiału do izolacji termicznej budynku. Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie ubytków cieplnych. Aktualnie mimo rozwoju technologii do jednych z najpopularniejszych materiałów zalicza się styropian oraz wełnę. Choć przeznaczenie tych produktów jest identyczne, różnią się one między sobą wieloma parametrami. W związku z czym w głowie każdego inwestora pojawia się pytanie, który z nich okaże się lepszym rozwiązaniem dla jego budynku.Pod uwagę należy wziąć zarówno potrzeby cieplne budynku jak i jego architekturę, która warunkuje sposób ocieplenia i funkcjonowania całego budynku. O tym jak ważne są to kwestie opowiada w architekt Bogdan Kulczyński w tekście pt. ” Dom architekta „, który można przeczytać w portalu moredesigns.pl

 

W kilku słowach o wadach i zaletach wełny elewacyjnej

Z pewnością wiele osób zastanawia się, gdzie właściwie leży fenomen wełny fasadowej. Przede wszystkim do produkcji tego materiału izolacyjnego wykorzystuje się szkło, a także skały bazaltowe, które następnie poddawane są wielu skomplikowanym procesom produkcyjnym i ostatecznie przybierają kształt twardych płyt. Ponadto struktura wełny zapewnia bardzo wysokie parametry akustyczne, w związku z czym stanowi świetną przeszkodę dla otaczających budynek dźwięków. Połączenia między poszczególnymi włóknami nie są aż tak trwałe, jak w przypadku styropianu, co sprawia, że zaizolowane przy jej pomocy ściany mogą swobodnie „oddychać”. Z pewnością nie należy zapominać również o kwestii sprężystości wełny elewacyjnej, która gwarantuje swobodne odkształcanie tego materiału. Jak łatwo zaobserwować ten naturalny produkt przeznaczony do wykonywania izolacji termicznych posiada wiele zalet.

Styropian fasadowy – czyli o popularnym materiale dociepleniowym

Oczywiście nikogo nie zdziwi fakt, iż to właśnie styropian elewacyjny cieszy się największą popularnością wśród właścicieli budynków mieszkalnych. Do produkcji tego izolatora wykorzystuje się spieniony polistyren w postaci drobnych granulek, który przy wykorzystaniu wysokiej temperatury formowany jest w specjalne płyty o ściśle ustalonych wymiarach. Zachodzące procesy produkcyjne gwarantują praktycznie całkowitą nieprzepuszczalność, w związku z tym, konieczne jest zaprojektowanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego w budynku. Z pewnością każdy z nas co najmniej raz w swoim życiu widział oraz dotykał płytę styropianową, dzięki czemu można było zaobserwować, iż ten produkt bardzo łatwo zgnieść i odkształcić, a przywrócenie mu oryginalnej formy jest praktycznie niemożliwe. Należy również wspomnieć o dużych właściwościach brudzących tego materiału w czasie ewentualnych docinek podczas montażu. W portalu budnews.pl znajdą Państwo dodatkowe informacje w artykule pt. „Zabezpieczenie domu przed zimą – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

 

Stelaż w ociepleniu to gwarancja wytrzymałości

Ogromne różnice pomiędzy wskazanymi materiałami izolacyjnymi wykorzystywanymi do ociepleń budynków mieszkalnych można zaobserwować w trakcie ich montażu. Wełna fasadowa charakteryzuje się znacznie większą wagą niż styropian, a co za tym idzie, wymaga zastosowania innych rozwiązań. Zazwyczaj izolatory mocowane są do elewacji przy pomocy specjalnych kołków, które mają za zadanie uchronić je przed ewentualnym odkształcaniem oraz niedostatecznym przyleganiem do podłoża. Niewielki ciężar styropianu daje możliwość stosowania takich rozwiązań jak kołki z plastikowym trzpieniem. Natomiast w przypadku wełny konieczny jest wybór mocniejszych łączników, do których produkcji wykorzystuje się stopy metali. Nierówne podłoża, a także umieszczone w fasadzie liczne gzymsy powodują, że to rozwiązanie gwarantuje ogromną swobodne w trakcie wykonywania izolacji zewnętrznych. Inwestorzy, poszukując odpowiednich materiałów, muszą zwrócić również uwagę na ich właściwości palne. W przypadku styropianu każdorazowe rozpalenie ognia kończy się jego samoczynnym wygaszaniem, czemu towarzyszy znaczna ilość dymu. Natomiast wełna fasadowa to materiał praktycznie całkowicie odporny na działanie ognia.

Izolacja termiczna wełną i styropianem – ile to dokładnie kosztuje?

Z pewnością wielu właścicieli budynków mieszkalnych poszukując idealnego materiału do wykonania izolacji termicznej, zadaje sobie pytanie, które z dostępnych rozwiązań charakteryzuje się dużo niższym kosztem wykonania. Wbrew pozorom tego rodzaju inwestycje nie należą do najtańszych i w wielu przypadkach wymagają kilku lat gromadzenia oszczędności. Z pewnością dużo droższym wyborem zarówno pod względem zakupu materiału, jak i jego montażu okazuje się wełna elewacyjna. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w tym przypadku zakończenie przedsięwzięcia nie może odbyć się przez specjalistycznych i drogich tynków zewnętrznych. Natomiast wykorzystanie styropianu to zdecydowanie tańsza opcja, przez co cieszy się znacznie większą popularnością.

 

Tekst: Natalia Komarnicka portal budnews.pl