Czujesz niedosyt letniego wypoczynku ? Chciałbyś odpocząć przez weekend, zwiedzić ciekawe miejsca lecz nie wiesz gdzie ? Zapraszamy na dwudniowy odpoczynek w Berlinie. Kilka najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w jednej z największych stolic Europy.

W turystyce Berlin uważany jest za jedną z najdroższych europejskich stolic. Nic więc dziwnego, że planując tam wyjazd szukamy wszędzie oszczędności. Przekonaj się, jak spędzić przyjemny weekend w Berlinie i nie stracić przy tym fortuny.

 

Znajdź tani przejazd

 

         Najprościej i najwięcej można zaoszczędzić na transporcie. Zamiast drogiego pociągu międzynarodowego – bezpośredni bus do Niemiec. Zamiast przesiadek i strachu, że się spóźnimy – zamówienie busa pod drzwi domu. Zamiast kilkugodzinnego czuwania w pociągu w obawie przed złodziejami lub zaspaniem i minięciem swojej stacji – przyjemna, bezpieczna podróż w doskonale wyposażonym busie. I rzecz najważniejsza: o wiele mniejsze koszty takiego przejazdu. Jak wskazują analizy cen biletów w okresie czerwiec-sierpień 2016, transport busem jest nawet o 15% tańszy od podróży pociągiem, co przy wyjeździe kilkuosobowej rodziny daje już całkiem spore oszczędności, które można wydać na berlińskie atrakcje. A tych w niemieckiej stolicy nie brakuje.

 

Atrakcje za darmo

 

         I co ważne, może się okazać, że wcale nie musimy za nie płacić! Wiele berlińskich instytucji kulturalnych, jak Muzeum Żydowskie, Muzeum Pergamońskie czy Wieża Grunewaldzka oferują w niektóre dni tygodnia możliwość zwiedzania swoich ekspozycji całkowicie za darmo lub za symboliczne 1 euro. Wśród innych miejsc o historycznym charakterze warto wymienić sławną Bramę Brandenburską, fragmenty Muru Berlińskiego, Berliner Dom, czyli ogromną katedrę stołeczną, Reichstag (również można zwiedzić za darmo, ale trzeba się liczyć nawet z trzema godzinami oczekiwania na wejście) i Czerwony Ratusz. Z bardziej znanych pomników godne polecenia są dwa: Pomordowanych Żydów Europy oraz Marksa i Engelsa. Po drodze między zabytkami miniemy z pewnością Park Wolności, Browar Shultheiss i Kościół Onufrego, a idąc do budynku parlamentu możemy wstąpić na Potsdamer Platz.

 

Nie tylko historia

 

         Swoją wizytę w Berlinie warto zwieńczyć odwiedzeniem tutejszego ZOO, które mieści w sobie także olbrzymie Aquarium Berlin z ciekawymi gatunkami morskich i oceanicznych stworzeń. Obok Berlin ZOO działa tu również Tierpark, położony nieco na uboczu, ale dzięki temu znacznie spokojniejszy do zwiedzania. Jeśli mamy chwilę czasu, trzeba koniecznie wyskoczyć na kawę w chmurach – kawiarnia i restauracja w wieży Fernsehturm leży na wysokości 203 metrów i oferuje ponoć najlepsze w Berlinie espresso. Wizytę w Berlinie kończymy na Alexanderplatz, w historycznym punkcie miasta o wspaniałej architekturze ulic i budynków, gdzie przecinają się główne węzły komunikacyjne.

 

Na wycieczki do Niemiec zaprasza Beata Bus.