Szukasz dobrych drzwi zewnętrznych do swojego domu? W sprzedaży możemy znaleźć obecnie pełną gamę różnych modeli, które różnią się pomiędzy sobą konstrukcjami, wzorami oraz rozmiarami. Do wyboru mamy również drzwi z naświetlem. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Drzwi wyposażone w naświetle nie są spotykane często, ale możemy bez problemu zakupić je w wielu różnych salonach prowadzących sprzedaż stolarki drzwiowej. Naświetla, czyli przeszklona część zestawu drzwiowego mogą być umieszczone zarówno po bokach skrzydła drzwiowego, jak i nad drzwiami. Od zwykłych drzwi z przeszkleniem różnią się przede wszystkim swoją powierzchnią.

Naturalne światło w przedsionku

Gdy wybierzemy drzwi z naświetlem, możemy przede wszystkim wpuścić do wnętrza bardzo dużo światła naturalnego. To duża zaleta zwłaszcza wtedy, gdy w przedsionku nie mamy zamontowanego okna. Poprzez boczne i górne naświetla jesteśmy w stanie oświetlić ciemne wnętrze i sprawić, że będzie ono wyglądało bardziej elegancko. Także sam budynek z zewnątrz będzie prezentować się efektowniej.

Drzwi z naświetlem w domu pasywnym

Również drzwi z naświetlami często montowane są w domach pasywnych, czyli w takich, w których dąży się do jak największego obniżenia zapotrzebowania na ciepło. Naświetla pozwalają na wpuszczenie nie tylko światła, ale również energii cieplnej, która podnosi temperaturę wnętrz. Dzięki temu budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na energię. Ważne jest przy tym odpowiednie usytuowanie, ponieważ najlepsze efekty przyniosą tylko drzwi z naświetlem zamontowane od strony południowej. Stosuje się wtedy specjalne materiały wyróżniające się bardzo niskimi współczynnikami przenikania ciepła, dlatego nie powodują one jego ucieczki.

Ograniczenia techniczne

Nie w każdym budynku będziemy w stanie zamontować drzwi z naświetlem. Warto więc pomyśleć o nich już na etapie budowy domu jednorodzinnego, aby po boku czy też na górze drzwi znalazła się odpowiednia przestrzeń do ich montażu. Gdy kupujemy gotowy projekt, warto skonsultować się ze sprzedawcą, czy takie zmiany będą możliwe do wprowadzenia.