Kamień nazębny wygląda niepozornie – może mało estetycznie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest niebezpieczny. Osadza się zwykle w okolicy szyjek zębowych i to zarówno nad, jak i pod dziąsłami. To trudno dostępne miejsca, które zwykle niełatwo wyczyścić, ponieważ nie dociera do nich wszystkich szczoteczka. Skutkiem tego może być próchnica, choroby dziąseł, parodontoza i wiele innych dolegliwości. Na szczęście kamień nazębny można usuwać – jak?

Kamień nazębny – przyczyny powstawania

W obecnych czasach, gdy coraz częściej mówi się o właściwej pielęgnacji jamy ustnej, zwykle pamiętamy o myciu zębów przynajmniej 2 razy dziennie. Specjaliści zalecają jednak, by były myte po każdym posiłku, co czasem jest niemożliwe, a z pewnością zmniejsza wygodę. Nie wszyscy też przykładają do tej czynności odpowiednią uwagę – niektórzy czyszczą zęby pobieżnie i krótko, a co za tym idzie niedokładnie. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt rzadkie wizyty kontrolne u dentysty, niezdrowe odżywianie (przede wszystkim pełne słodyczy i produktów kwaśnych), a także nadużywanie kawy i herbaty oraz palenie papierosów skutkuje powstawaniem kamienia nazębnego.

Kamień jest twardym osadem, powstałym ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Tworzą go bakterie oraz węglowodany, a im twardszy się robi i im bardziej wnika w tkankę, tym bardziej odsłania szyjkę zębową – co może być przyczyną parodontozy. Kamień sprzyja również próchnicy – jednym słowem, jest szkodliwy dla zębów.

Skaling – czyli usuwanie kamienia

Istnieją domowe sposoby na walkę z kamieniem nazębnym, od których warto zacząć – mieszanka sody oczyszczonej i soli, wymieszana w proporcjach 1 do 1 i czasem zmieszana również ze zwykłą pastą do zębów dla lepszej gęstości jest świetnym na to sposobem. Jak wiadomo jednak kamień nazębny to wróg silny i uporczywie powracający, dlatego zamiast kłopotać się walką z nim w domu, lepiej po prostu wybierać się raz w roku na ściąganie kamienia w profesjonalnym salonie stomatologicznym. Oczywiście, można chodzić do niego i częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba!

Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego, który dzieli się na dwa rodzaje – naddziąsłowy i poddziąsłowy. Zabiegi wykonuje się przy pomocy ultradźwięków, które powodują odrywanie się cząsteczek złogów, które odpadają od zęba. Zabieg nie jest bolesny, choć można w trakcie jego wykonywania odczuwać lekki dyskomfort, a później chwilową nadwrażliwość zębów. Mimo wszystko jest to jednak dobre rozwiązanie – dbamy o dobro i zdrowie zębów! Podobne zabiegi wykonywane są we wszystkich gabinetach dentystycznych – przy czym warto wybrać ten najlepszy, na przykład Trident Łódź. Stomatolodzy tej placówki mają ogromne doświadczenie (powstała w 1995 roku) i dysponują nowoczesnym sprzętem.

Stomatolog w Łodzi? Trident to gabinet, któremu możesz zaufać.