Testy AB

Sukces to bardzo często rezultat wielu potknięć i błędów, bo przecież jak mówią klasycy – nie od razu Rzym zbudowano. Często jest równoznaczny z wieloma godzinami ciężkiej pracy, która po pewnym czasie przynosi pożądane rezultaty. Aby iść naprzód należy nadążać za zmianami i umiejętnie dostosowywać się do nowych warunków. Jak natomiast dowiedzieć się czy zmiana jest dobra, czy zła? Tutaj z pomocą przychodzą testy A/B!

 

Co to takiego?

Przyjęło się, że testy A/B to po prostu jedna z metod testowania stron internetowych, której efektem powinno być znalezienie rozwiązania o wyższym współczynniku konwersji. Czy tylko stron internetowych? Absolutnie nie! Testować można wszystko, a więc testy A/B to doskonały pomysł również w przypadku szukania najlepszej opcji wyświetlania reklamy oraz mailingu i innych. Co istotne, można porównywać wiele wersji, a nie tylko dwóch, jak sugeruje nazwa.

 

Na co zwrócić uwagę?

Ważne z punktu widzenia skuteczności badania, jest dokonywanie modyfikacji w obrębie jednego elementu w danym momencie. Warto testować niewielkie zmiany, na przykład kolor przycisku CTA, nagłówki, formularze rejestracji i podobne. Co więcej, jak już wspomniano, testować można wszystko, ale nie mogą być to losowe wybory. Dlaczego? Bo to zazwyczaj nie działa. Należy pominąć rozwiązania na skróty i poprzedzić testy A/B wnikliwą analizą danych i heatmapy. Nie należy zapominać również o celu, który trzeba zdefiniować – np. gromadzenie leadów poprzez formularz, i na tej podstawie mierzyć, która z wersji przeprowadzanego testu ma wyższą konwersję. Przy odpowiednio dużej próbie, wariant osiągający lepsze wyniki, z dużym prawdopodobieństwem jest wariantem dużo skuteczniejszym dla danego biznesu.

 

Więcej plusów niż minusów

Dzięki dobrze przeprowadzonym testom A/B można poznać preferencje odbiorców/klientów i ich zachowań. Pozwalają uzyskać wiedzę na temat koniecznych zmian oraz tego, co już działa całkiem dobrze i czego nie należy poprawiać. Dzięki dobrze przeprowadzonym testom A/B można szybko odnotować wzrosty i sprawnie reagować na zmieniające się oczekiwania odbiorców. Mimo to, wiele osób wymienia czasochłonność jako ich największą wadę, co faktycznie może być uciążliwe, ale czy na tyle, aby całkowicie rezygnować z korzyści, które się pod tym kryją?

 

Warto? Warto!

Przeprowadzenie prostych testów A/B nie wymaga większego doświadczenia. Niewielkim kosztem można implementować zmiany, które przyniosą wiele wymiernych korzyści. To tylko jeden ze sposobów zwiększania sprzedaży. W Sellwise znają ich więcej.