Jeśli szukasz nowej spawarki do zastosowań domowych, z pewnością każdy sprzedawca poleci ci kupno spawarki inwertorowej. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Tego typu spawarki są znacznie mniejsze niż klasyczne spawarki transformatorowe, zużywają od nich wyraźnie mniej prądu i co bardzo ważne, mogą być zasilane w energię elektryczną z sieci jednofazowej, czyli z praktycznie każdego gniazdka elektrycznego.

W przypadku urządzeń transformatorowych potrzebujemy dostępu do sieci trójfazowej, o co w domowych warunkach jest zwykle bardzo trudno. Właśnie dlatego tak często spotyka się spawarki transformatorowe podłączone do agregatów prądotwórczych. Ze spawarkami inwertorowymi ten problem mamy z głowy.

Spawarki inwertorowe – czym są?

Spawarki inwerterowe to nowoczesne urządzenia wyposażone w zaawansowany układ elektroniczny, który z prądu o niższej częstotliwości potrafi przekazać na łuk prąd o takiej samej mocy jak klasyczna spawarka transformatorowa zasilanych prądem o wartości 400V. To wielkie udogodnienie techniczne, dzięki któremu wielkość współczesnych spawarek mogła ulec znacznemu zmniejszeniu. Obecnie dostępne na rynku spawarki inwertorowe mają znacznie mniejsze rozmiary niż starsze urządzenia transformatorowe, są bardziej mobilne, a poza tym, dzięki wspomnianym układom elektronicznym, bardziej odporne na wahania napięcia w sieci. Do spawarki inwertorowej bez problemu możemy podawać prąd nawet przez kilku/kilkunastometrowy przedłużacz. W przypadku spawarek o starszej konstrukcji, było to w praktyce niewykonalne. Charakterystyczną cechą spawarek inwertorowych jest także możliwość niezwykle precyzyjnego określenia wartości prądu używanego do spawania. Jeśli w przypadku konstrukcji starszego typu wahania mieściły się w przedziale 10-20A to już w przypadku spawarek inwertorowych żądaną wartość prądu możemy ustalić z dokładnością do 1A. To niezwykle przydatne, zwłaszcza przy łączeniu drobnych metalowych elementów konstrukcyjnych.

Cechy charakterystyczne

Spawarki inwertorowe są bardziej odporne na przegrzewanie, dzięki możliwości wytworzenia bardziej stabilnego łuku pozwalają na wykonywanie dokładniejszych, mniej widocznych łączeń, powalają również na spawanie różnych rodzajów metali, nie tylko przy pomocy prostych elektrod rutylowych, ale także z pomocą elektrod wolframowych (spawanie aluminium lub twardych stali stopowych).

Gdzie są wykorzystywane?

Obecnie spawarki inwertorowe wykorzystywane są do spawania metodami MIG/MAG oraz metodą TIG. W przypadku zastosowania metod spawalniczych MIG/MAG, chodzi o spawanie metali elektrodą topliwą (rutylową) w osłonie gazów aktywnych tj. dwutlenek węgla (metoda MAG) lub obojętnych tj. argon lub hel (metoda MIG). W przypadku spawania metodą TIG, chodzi o spawanie przy pomocy elektrody nietopliwej (elektroda wolframowa) w osłonie gazów obojętnych. Ta ostatnia metoda wykorzystywana jest do łączenie elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali wysokostopowych i różnych typów metali nieżelaznych, zwłaszcza aluminium i stopów tego typu metalu. Zastosowanie tej metody spawalniczej pozwala na uzyskiwanie dobrej jakości łączeń, co w przypadku użycia klasycznej, prostej spawarki transformatorowej w ogóle nie byłoby możliwe do osiągnięcia.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem www.Eltrex.net.pl specjalizującym się w sprzedaży migomatów, spawarek i akcesoriów do nich.