Nienaganna skóra bez skazy jest powodem do dumy. Gładka skóra sprawia, że czujemy się atrakcyjne i bardziej pewne siebie. Czasami jednak ideał zakłóca jedna uciążliwa blizna. Jeśli to ona jest Twoim problemem, sprawdź, jak się z nim uporać.

Ślad po trudnym przeżyciu

Jeśli na naszym ciele pojawi się rana, na przykład po urazie, chorobie lub interwencji medycznej, naturalnym etapem jej gojenia jest powstanie blizny. Niekiedy blizny są niewielkie lub nieistotne i w niczym nie przeszkadzają ich posiadaczowi. Czasami jednak dzieje się inaczej. Blizny w widocznych miejscach są nieestetyczne, przyciągają uwagę i znacznie obniżają samoocenę. Z kolei rozległe, grube blizny mogą powodować dyskomfort, przykurcze i rozmaite przykre dolegliwości. Z tego też powodu coraz więcej ludzi decyduje się na usuwanie blizn. Zabiegi takie są szybkie, mało inwazyjne i przynoszą spektakularne efekty. Warto się nimi zainteresować, jeśli szpecąca blizna jest problemem, który ma wpływ na nasze życie. Skutecznie usunąć można zarówno małe blizny po trądziku i po ospie, jak i duże, rozległe blizny po oparzeniu lub operacji. Czasami będzie potrzebna większa liczba zabiegów, ale efekt zawsze będzie co najmniej zadowalający.

Laser pomoże walczyć z bliznami – usuwanie blizn Gdańsk

Jest wiele skutecznych terapii na usuwanie blizn, jednak najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna jest laseroterapia. Laserowa korekcja blizn, w przeciwieństwie do zabiegów operacyjnych i chemicznych, jest bardzo bezpieczna, mało inwazyjna, a także obarczona minimalnym ryzykiem powikłań i zakażenia. Podczas naświetlania skóry laserem wokół blizny tworzy się siatka mikrouszkodzeń przeplatana zdrową tkanką. Komórki są pobudzane do naturalnej regeneracji i wydzielania kolagenu, który natychmiast zaczyna odbudowę nowej, zdrowej skóry. Podczas tego procesu blizna mięknie, uszkodzone tkanki wygładzają się, a cały obszar ulega intensywnej odbudowie. Zabieg laserowy wymaga tylko miejscowego znieczulenia (czasem wystarczy chłodzenie). Nie wymaga także hospitalizacji. Jedynym skutkiem ubocznym, który może dotknąć minimalny procent pacjentów, jest ryzyko wystąpienia przebarwienia skóry w miejscu zabiegu.

Kiedy nie można usunąć blizny

Laserowe usuwanie blizn, jak każdy zabieg, posiada pewne przeciwwskazania do wykonywania. Laseroterapii nie powinny się poddawać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby cierpiące nowotwory skóry, diabetycy, a także osoby z infekcją bakteryjną i wirusową. Jeśli niedawno poddawaliśmy się zabiegom medycyny estetycznej, przed laserowym usuwaniem blizn powinniśmy dowiedzieć się, jak długi czas należy odczekać. Przed wykonaniem zabiegu należy na jakiś czas zrezygnować z opalania i przyjmowania światłouczulających leków, takich jak antybiotyki lub tabletki hormonalne. Odradzane są też niektóre zioła, jak na przykład dziurawiec.