Zbiornik na olej opałowy to podstawa, jeśli chodzi o system ogrzewania olejowego w domu lub w zakładzie przemysłowym. Substancję tę należy przechowywać w zbiorniku jedno- lub dwupłaszczowym. Obydwa wykonuje się dziś z lekkich, a zarazem trwałych tworzyw. Który z nich wybrać? Prezentujemy charakterystykę obydwu tych rozwiązań. Sprawdź, jakiego typu zbiornik sprawdzi się u Ciebie najlepiej.
Podstawowa charakterystyka obu rozwiązań
Zarówno zbiorniki jednopłaszczowe, jak i modele dwupłaszczowe, wyposażone są w oprzyrządowanie przeznaczone do dystrybucji cieczy, a ściślej mówiąc, do napełniania, odpowietrzania i czerpania z nich oleju. Służą do tego specjalne przewody, które zazwyczaj są dostarczane w komplecie ze zbiornikami oraz dopasowane do ich ustawienia.
Pierwszy z wymienionych rodzajów, a więc zbiornik jednopłaszczowy, umieszcza się w szczelnej wannie wychwytującej, co ma zapobiegać rozlaniu się oleju w przypadku awarii. Nie jest to jednak wymóg przy pojemnikach dwupłaszczowych – wyjaśnia ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina. Trzeba pamiętać o tym, że zbiornik musi dobrze pasować do pomieszczenia, do którego zostanie przetransportowany, dlatego często łączy się w baterię dwa, trzy lub nawet więcej elementów. Ich łączna pojemność powinna umożliwić zgromadzenie zapasu oleju na cały sezon grzewczy.
Dlaczego zbiorniki jednopłaszczowe?
Zbiorniki jednopłaszczowe wykorzystuje się na przykład do przechowywania wody pitnej lub deszczowej oraz do nawozów płynnych, ale wiele osób decyduje się na składowanie w nich oleju. Jeśli zależy Ci na zapobieganiu wydostaniu się substancji do środowiska, to niestety takie wyroby mają małą skuteczność, choć z pewnością są rozwiązaniem tanim.
Wspomniane pojemniki składają się z włazu rewizyjnego, króćca wlewowego gwintowanego zewnętrznie, dwóch króćców gwintowanych wewnętrznie i z króćca z wmontowanym odpowietrznikiem.
Tego typu konstrukcje wykonane są zazwyczaj z polietylenu i są dostępne na rynku w standardowych pojemnościach od 200 l do 9000 l. Często też jest możliwość łączenia ich ze sobą – w ten sposób tworzy się bardzo funkcjonalne systemy o jeszcze większej objętości.
Ze względu na zmniejszoną trwałość, zbiorniki jednopłaszczowe stanowią gorszą alternatywę dla przechowywania olejów w porównaniu ze zbiornikami dwupłaszczowymi.
Kiedy sprawdzają się zbiorniki dwupłaszczowe?
Zbiorniki dwupłaszczowe, zwłaszcza modele wyjątkowo szczelne o dużych pojemnościach, stanowią obowiązkowy element wyposażenia w zakładach i gospodarstwach bazujących na oleju grzewczym. Są one zbudowane z dwóch ścianek, zwanych płaszczami. Pomiędzy nimi znajduje się natomiast wolna przestrzeń. Ta specyficzna budowa skutkuje tym, że zbiorniki dwupłaszczowe są bardzo bezpieczne. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nieszczelności na wewnętrznym płaszczu, ciecz zbiera się w komorze między dwiema ściankami. Zapobiega to więc wyciekom składowanej substancji.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że stosowanie takich zbiorników w niektórych sytuacjach jest wymagane prawem. Mówią o tym szczegółowe przepisy odnoszące się do ochrony przeciwpożarowej obiektu i środowiska.