norwegia

Podatek dochodowy trzeba płacić w każdym państwie, wyjątek stanowią kraje Bliskiego Wschodu, gdzie wynosi on 0%. Każde państwo ma własny system i czasami trudno jest się w nim znaleźć, zwłaszcza obcokrajowcom.

Nominalny i efektywny system podatkowy – rozliczenie podatku w Norwegii 2020

W większości państw system podatkowy oparty jest na podatku dochodowym od zarobków, składkach na ubezpieczenie społeczne, kwoty wolnej od podatku oraz ulgach.

Podatek nominalny w Polsce jest należy do najniższych i w pierwszej grupie podatkowej wynosi 17%, ale brak ulg oraz bardzo niska kwota wolna od podatku powodują, że Polacy płacą jedne z najwyższych podatków w Unii Europejskiej.

W Norwegii podatek nominalny wynosi ok. 66%, ale wysoka kwota wolna od podatku i liczne ulgi sprawiają, że efektywnie podatek dochodowy zaliczany jest do jednego z najniższych.

Jak rozliczyć podatek roczny w Norwegii

Podstawowe rozliczenie podatku rocznego w Norwegii w zasadzie nie jest trudne, bo zarówno za pracowników i przedsiębiorców robi to urząd podatkowy na platformie Altinn. Podatnik uzyskuje informację czy ma nadwyżkę, czy niedopłatę. W przypadku nadpłaty urząd zwraca pieniądze, w przypadku niedopłaty podatnik musi ją uzupełnić.

Urząd podatkowy wylicza podatek na podstawie zaliczek i kwoty wolnej od podatku. Nie uwzględnia bardzo dużych i licznych ulg przysługujących podatnikowi. Te musi odliczyć samodzielnie. I tu Pojawie się problem, ponieważ nie wszyscy Polacy wiedzą, z jakich ulg mogą skorzystać. Mogą im w tym pomóc firmy zajmujące się rozliczeniami podatkowymi w Norwegii.

Gdzie rozliczyć podatek roczny firmy w Norwegii?

System podatkowy w Norwegii pod względem finansowym jest przyjazny dla firm, ale pod względem formalnym jest skomplikowany, zwłaszcza dla Polaków prowadzących działalność gospodarczą.

Różne zasady stosowane są wobec firm jednoosobowych, spółek oraz podmiotów zagranicznych. Podatek dochodowy płacą od zysku zadeklarowanego w poprzednim rozliczeniu rocznym. Podatek płacony jest kwartalnie. Na jego wysokość wpływają koszty stałe i koszty zmienne. Ostateczne rozliczenie musi nastąpić do końca maja. Powinno zawierać zestawienie stanu finansowego firmy. Na jego podstawie urząd przygotuje ostateczne rozliczenie.

Przedsiębiorcom, jak i innym podatnikom przysługują liczne ulgi podatkowe, dotyczą nie tylko jego podatku, ale także podatków płaconych od zatrudnionych pracowników. Nie jest to proste, więc lepiej rozliczenie powierzyć firmie rozliczenie podatku Norwegia. Wypełnienie krótkiej deklaracji pozwala nie tylko na prawidłowe rozliczeni z urzędem podatkowym, ale także na szybsze uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.