podatek

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do Norwegii, która oferuje miejsca pracy w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Atrakcyjne jest także wynagrodzenie i warunki pobytu. Każda osoba pracująca musi rozliczyć podatek roczny.

Rozliczenie podatku w Norwegii 2020

Wielu Polaków wyjeżdża do Norwegii, poprawić swoją sytuację materialną, czasami są to wyjazdy na kilka miesięcy, czasami na dłuższy czas. Niektórzy po krótkim pobycie decydują się na założenie własnej firmy w Norwegii.

Każda osoba pracująca w Norwegii minimum 180 dni w roku lub 270 dni w ciągu dwóch lat zobowiązana jest do płacenia podatku dochodowego. Oznacza to konieczność wypełnienia odpowiednich dokumentów. Podpisana umowa z Norwegią nie powoduje podwójnego opodatkowania, podatek zapłacony w Norwegii można odliczyć w Polsce i odwrotnie.

Podatek dochodowy w Norwegii nominalnie jest wysoki, ale dzięki wysokim kosztom uzyskania dochodu, rewaloryzowanym co roku kwotom wolnym od podatku i licznym ulgom, większość podatników otrzymuje zwroty nadpłaconego podatku.

Jak rozliczyć podatek roczny w Norwegii

Dla Norwegów rozliczenie podatku dochodowego jest bardzo proste, bo w zasadzie robi to za nich urząd podatkowy. Ewentualnie muszą wprowadzić korekty dotyczące ulg, z których chcą skorzystać.
Dla Polaków najczęściej barierę stanowi słaba znajomość języka norweskiego, ale przede wszystkim nieznajomość systemu podatkowego w Norwegii.

Podatki w kraju fiordów nominalnie są bardzo wysokie, ale dzięki licznym ulgom stają się przyjazne dla podatników i można je skutecznie obniżyć. Najlepiej jest zlecić rozliczenie roczne wyspecjalizowanej firmie podatkowej. To ona zadba o odliczenie ulgi z tytułu odsetek od kredytu (w polskim systemie podatkowym nie występuje), ulgi rodzicielskiej, czy ulgi przysługującej z tytułu podróży do rodziny.

Gdzie rozliczyć podatek roczny firmy w Norwegii

Rozliczenie firm w Norwegii jest dla Polaków jeszcze trudniejsze niż osób indywidualnych. Dla różnych podmiotów gospodarczych stosowane są różne formy rozliczenia.

Każda firma deklaruje zakładane zyski na rok następny i na tej podstawie płaci kwartalne zaliczki podatku od zysku. Ich ostateczne rozliczenie następuje w dokumentach rocznych. Firma musi przestawić stan finansowy, podatki zapłacone za pracowników i kilka innych dodatkowych dokumentów. Dzięki skorzystaniu z usług firmy rozliczenie roczne w Norwegii można zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami i dodatkowo dostać zwrot nadpłaconych podatków w krótszym okresie czasu.