zdjęcie panoramiczne

Zęby wyrzynają się nie tylko u dzieci. Trzecie trzonowce, zwane także zębami mądrości lub ósemkami, wyrastają u większości osób między 16 a 25 rokiem życia. Mogą pojawić się jednak nawet znacznie później, po ukończeniu 40 roku życia. Wyrzynaniu się zębów mądrości często towarzyszą silne dolegliwości bólowe oraz inne objawy. Jak sobie z nimi radzić i kiedy warto udać się do stomatologa?

Objawy wyrzynania się zębów mądrości

Pierwszym problemem związanym z wyrzynaniem się trzecich trzonowców jest silny ból. Trwa od kilku do kilkunastu dni i pojawia się naprzemiennie z epizodami wygaszenia objawów. Dzieje się tak dlatego, że zęby mądrości rosną etapami, a cały proces może trwać nawet 2-3 lata. Ból nasila się zwykle w przypadku utrudnionego wzrostu ósemek – u większości osób pojawiają się one już po całkowitym zakończeniu wzrostu szczęk, przez co w łuku zębowym brakuje miejsca na kolejny ząb.

W miarę narastania stanu zapalnego ból staje się coraz bardziej rozległy – zaczyna obejmować także dziąsła i podniebienie oraz często promieniuje w kierunku ucha i skroni. Może także dochodzić do powiększania się węzłów chłonnych. Błona śluzowa w okolicy wyrzynającego się zęba staje się zaczerwieniona i drażliwa. Pojawia się opuchlizna dziąsła, a często także szczękościsk, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ponadto mogą wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.

Sposoby na uśmierzenie bólu od wyrzynającej się ósemki

W wypadku silnego bólu towarzyszącego wyrzynaniu się ósemki najlepiej sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Poprawę mogą przynieść także domowe sposoby na ból zęba, takie jak płukanki z rumianku, szałwii czy mięty. Aby ograniczyć podrażnienia oraz krwawienie dziąseł, warto stosować płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Jeśli objawy są bardzo silne i nie ustępują, konieczna jest konsultacja stomatologiczna, na przykład w przychodni dentystycznej ARTDENT w Brzesku. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki lekarz zaplanuje właściwą terapię.

Kiedy warto usunąć ósemkę?

U niektórych osób dochodzi do zatrzymania ósemki. Ząb jest wtedy całkowicie otoczony przez kość lub pojawia się tylko w niewielkiej części na powierzchni dziąsła. Ciągłe przygryzanie dziąsła powoduje krwawienie, co sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmu, rozwojowi drobnoustrojów i przedłużaniu się stanu zapalnego. W takiej sytuacji należy bezwzględnie udać się do stomatologa. Lekarz wykona zdjęcie panoramiczne, które pozwoli dokładnie zobaczyć, jak położony jest w przestrzeni zatrzymany ząb. W zależności od rodzaju zatrzymania i zaawansowania objawów stomatolog zadecyduje o najlepszej metodzie leczenia. W wypadku ósemek jest nią zwykle ekstrakcja zęba.