Kolędy są w Polsce śpiewane powszechnie, nawet przez osoby, które nie zaliczają się do wierzących. Zwłaszcza wybrzmiewają tam, gdzie w domach są małe dzieci. Polacy odczuwają magię świąt, natomiast towarzyszące im w świąteczne dni polskie kolędy i pastorałki sprawiają, że atmosfera jest jeszcze przyjemniejsza. Polskie kolędy mają uroczysty klimat, a ich teksty nierzadko napisane są przez największych poetów.

Rodzima twórczość ludowa

Najczęściej polskie kolędy związane są z rodzimą twórczością ludową. Dlatego nie są one ograniczone jedynie do pieśni kościelnej. Najpiękniejsze polskie kolędy to: „Ach ubogi żłobie”, „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi”, „Bracia, patrzcie jeno”, „Cicha noc, święta noc”, „Do szopy, hej pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus Malusieńki”, „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata”, „Mizerna cicha, stajenka licha”, „Narodził się Nam Zbawiciel”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Oj, maluśki, maluśki”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Triumfy Króla Niebieskiego”, „Wśród nocnej ciszy”, oraz „W żłobie leży”. Można je wysłuchać na kanale muzycznym TubaFM i w czasie okołoświątecznym wprowadzić w domu jeszcze bardziej podniosły klimat. Ów serwis doskonale nadaje się do tego, aby zrelaksować się w codziennym biegu. A zimowe słuchanie świątecznych kolęd umili czas przygotowań świątecznych.

Magia polskich kolęd

Magia polskich kolęd jest nie do podważenia. Niezależnie od tego, czy ktoś wierzy, czy nie, zna przynajmniej kilka z polskich kolęd, uchodzących za najpiękniejsze na świecie. Nie jest to dziwne, wziąwszy pod uwagę, jak bardzo polskie kolędy są wzruszające i rytmiczne. Towarzyszyły one Polakom w wielu ważnych momentach i jest to najlepsze potwierdzenie tego, że są one nie tylko przyśpiewkami obrzędowymi. Każde Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do tego, żeby przypomnieć sobie najpiękniejsze polskie kolędy. Tym bardziej, że można je odnaleźć na tematycznych kanałach w radio internetowym.