portal z ogłoszeniami o pracę

W internecie znajdziemy tysiące ofert pracy. Jedne – dopracowane graficznie, z linkami do firmowych projektów, opiniami pracowników itd., inne – zwięzłe i proste w formie.

Na co warto zwracać uwagę, czytając ogłoszenia o pracę? Jakie elementy powinien umieścić pracodawca i kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Ogłoszenie o pracę – co musi zawierać?

Teoretycznie każde ogłoszenie wygląda podobnie. Gdy przeanalizujemy ich większą liczbę, z łatwością dostrzeżemy wiele różnic. Jakie są obligatoryjne punkty w ofercie pracy?

  • Nazwa przedsiębiorstwa i podstawowe informacje o firmie.
  • Nazwa i opis stanowiska pracy, czyli zadań pracownika, jego codziennych obowiązków.
  • Wymagania wobec pracownika – warto dokładnie je przejrzeć i odnieść się do nich w swoim CV czy liście motywacyjnym. Ten drugi dokument aplikacyjny nie zawsze jest wymagany, jeśli jednak w ogłoszeniu widnieje zapis, aby załączyć list, należy to zrobić.
  • Opis tego, co oferuje pracodawca, realiów pracy. W tym punkcie znajdziemy wzmiankę warunkach zatrudnienia, ewentualnych benefitach, możliwości pracy zdalnej itd. Zarobki są czymś, co kandydaci chętnie widzieliby w każdym ogłoszeniu. Jeszcze niedawno była to kwestia dyskutowana wyłącznie na rozmowie o pracę. Obecnie można zauważyć trend dodawania do ogłoszenia bądź proponowanej konkretnej kwoty, bądź widełek. Te są jednak często dość szerokie i uzależnione od rodzaju podpisywanej z pracownikiem umowy – o pracę lub B2B. Własna działalność to jednak dodatkowe koszty dla pracownika i obowiązki związane choćby z dbaniem o księgowość, dlatego stawki na B2B są zwykle większe. Wynagrodzenie nie jest natomiast obligatoryjnym elementem ogłoszenia o pracę.
  • Klauzula RODO do CV. W ogłoszeniach znajdziemy też punkt, aby dodać do aplikacji informację, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji. Klauzula to element, który należy zawrzeć niezależnie od tego, gdzie aplikujemy.
  • Etapy rekrutacji, sposób komunikacji z kandydatami. Z ogłoszenia dowiemy się też, jaka jest praktyka w rekrutacji, do kiedy trwa nabór, czy pracodawca o wyniku powiadomi wszystkich aplikujących, czy jedynie osoby, które zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną.

Uwaga! Przeglądając oferty pracy, musimy zachować ostrożność. Na wielu małych, np. lokalnych portalach ogłoszeniowych, w mediach społecznościowych i na różnych forach, zwłaszcza tam, gdzie dodawanie ogłoszeń jest za darmo – mogą trafić się nieuczciwe propozycje. Jak je rozpoznać i kiedy być szczególnie czujnym?

Przede wszystkim szerokim łukiem omijamy lakoniczne oferty, w których nie podano ani nazwy firmy, ani jej adresu. O przykłady nietrudno:

Dam pracę w domu – 2-10 tys. na miesiąc/ dla każdego, bez doświadczenia/ wysokie wynagrodzenie/ zarabiaj 8-10 tys. przez internet itd.

Jeśli w ofercie widzimy tego typu hasła, nie ma żadnych wymagań, opisu obowiązków lepiej odpuścić przesyłanie aplikacji. Zawsze warto też sprawdzić firmę w internecie, wyszukując jej nazwę. Jeśli znajdziemy w takim ogłoszeniu adnotację, że więcej informacji jest udzielanych telefonicznie, dzwoniąc, możemy spotkać się z próbą wyłudzenia – np. naszych danych czy pieniędzy za pośrednictwo w zatrudnieniu, za materiały na wstępne szkolenie czy dostęp do platformy, na której mielibyśmy zarabiać krocie.

Aby uniknąć takiego ryzyka, bądźmy rozważni i korzystajmy ze sprawdzonych stron, a jeśli cokolwiek budzi nasze podejrzenia – zrezygnujmy z przesyłania dokumentów aplikacyjnych.

Oferty pracy – gdzie je znaleźć?

Duży i znany portal z ogłoszeniami o pracę to bezpieczne oraz bardzo wygodne w korzystaniu źródło propozycji zatrudnienia. Jedną z takich stron jest praca.pl. Oferty pracy, które na niej znajdziemy, każdorazowo podlegają weryfikacji pracujących dla portalu ekspertów. Dlatego możemy mieć pewność, że pracodawcy rekrutujący z praca.pl są uczciwi i nastawieni na znalezienie najlepszych kandydatów.

Jak działa taki portal? Jak szukać na nim pracy? Służy do tego wygodna w obsłudze wyszukiwarka ogłoszeń. Możemy przeglądać wyłącznie te, które leżą w polu naszych zainteresowań – podając nazwę stanowiska bądź wybierając cały obszar zawodowy w wybranym mieście, regionie bądź całej Polsce. Co ważne, oferty możemy także filtrować – wyświetlając tylko propozycje pracy zdalnej albo rekrutacji online.

Przeglądając oferty na praca.pl, zauważymy, że są one rozbudowane, zawierają wszystkie obligatoryjne elementy ogłoszenia. W bardzo prosty sposób możemy zgłosić naszą kandydaturę. Wystarczy, że założymy – całkowicie darmowe – konto na portalu. W profilu kandydata znajdziemy skrzynkę, za pomocą której skontaktujemy się z pracodawcami, historię naszych aplikacji, powiadomienia o rekomendowanych zgodnie z naszymi preferencjami ogłoszeniach. Założenie konta warto rozważyć już na początku szukania pracy. Na stronie udostępniony jest również kreator CV, dzięki któremu szybko przygotujemy profesjonalny i przejrzysty życiorys, również bez dodatkowych opłat.