Piękny uśmiech

Pewność siebie niejednokrotnie pomaga nam w osiągnięciu wymarzonego celu. Osoby pewne siebie są odbierane przez innych bardziej przyjaźnie i uchodzą za te, którym łatwiej poradzić sobie w życiu. Niejednokrotnie nie zważając na przeciwności losu wytrwale brną do wcześniej ustalonego sobie „finiszu”. Są optymistami i bardzo często się uśmiechają. Co ważne uśmiech nie schodzi im z twarzy w momencie natknięcia się na przeciwności losu.

Piękna twarz to marzenie wielu z nas. Jeśli natura nam nie pomogła to oczywiście medycyna estetyczna chętnie pomoże w problemach z cerą, zmarszczkami – ale nie z zębami.

By móc się pochwalić powalającym uśmiechem, pamiętaj, że musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:

  • Ogranicz cukier. Wszyscy przecież dobrze wiemy, że cukier niszczy zęby. Powoduje ich „osłabienie”, a w efekcie powstawanie dziur.
  • Pij mniej gazowanych napojów – ze względu na wysoką zawartość cukru i kwasów nie wpływają dobrze na stan uzębienia. Pod ich wpływem na powierzchni zniszczeniu ulega szkliwo. Natomiast jeśli warstwa szkliwa jest bardzo cienka, to prześwituje przez nią żółta zębina i jest to przyczyną żółtych zębów.
  • Żuj gumę! Po każdym posiłku staraj się żuć gumę bez cukru. Guma stymuluje produkcję śliny bogatej w minerały. Dodatkowe zalety to zapewnienie świeżego oddechu, a także zmniejszenie ryzyka próchnicy nawet o 40%.
  • Koniecznie pamiętaj o codziennym myciu zębów! Wymagane przez stomatologów minimum to dwa razy dziennie przez ok. 3 minuty. Dobrze jednak by było robić to nawet częściej, czyli po każdym posiłku. Najważniejsze jest mycie zębów przed samym snem i to ono powinno być najdokładniejsze.

Domowe sposoby na bielsze zęby – czy wiedzieliście, że…

  1. …jedzenie truskawek może przyczynić się do rozjaśnienia barwy naszych zębów? Truskawki zawierają kwas jabłkowy, który wchodzi w skład niektórych wybielających past. Truskawki można zmiksować, lub przekroić na pół i delikatnie wetrzeć w powierzchnię zębów. Sok z truskawek należy pozostawić na zębach przez około minutę, następnie umyć zęby i przepłukać usta letnią wodą. Błonnik zawarty w truskawkach to naturalny „oczyszczacz” pomagający zwalczać bakterie w jamie ustnej. Miąższ truskawek można połączyć z odrobiną sody oczyszczonej. Nie stosujmy jednak tego zabiegu zbyt często, żeby nie uszkodzić szkliwa.
  2. … pory, marchewki i jabłka również się do tego nadają? Te owoce i warzywa w naturalny sposób usuwają przebarwienia naszego uzębienia. Udowodniono, że jedzenie jabłek, porów i marchwi stymuluje wydzielanie śliny, która pomaga oczyścić zęby. Dodatkowo wzbogacone o witaminę C zapobiegają zapaleniu i chorobom dziąseł i usuwają bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Regularne przekąszanie jabłek jest doskonałym sposobem na czyste i bielsze zęby! Cytrusy (cytryny, pomarańcze, ananasy) mogą w równym stopniu wspomóc walkę z niepożądanymi przebarwieniami, jako naturalny wybielacz. Spróbujmy więc płukać zęby wodą z sokiem z cytryny, nie częściej jednak niż dwa razy w tygodniu, aby nie uszkodzić powierzchni zęba zawartymi w cytrusach kwaśnymi substancjami.
  3. … kwas mlekowy zawarty w nabiale i serach zapobiega chorobom dziąseł i naturalnie wzmacnia zęby? No dobrze, o tym wie niemal każdy! Przy tym sery twarde, jak cheddar dodatkowo oczyszczają zęby poprzez usuwanie mniejszych cząstek jedzenia. Produkty bogate w wapń i witaminę D nie tylko wzmacniają zęby, ale i kości naszej szczęki – fundament dla zębów. Nawet mleko dolane do kawy się liczy. Dla tych, którzy nie mogą się obejść bez filiżanki kawy, herbaty, czy kieliszka wina (a także szklanki ciemnych napojów gazowanych) polecamy picie tych napojów przez rurkę. Zabawne? Owszem, ale skutecznie ogranicza kontakt tych przebarwiających płynów z zębami, warto więc od czasu do czasu narazić się na śmieszność.
  4. … soda oczyszczona to najbezpieczniejszy składnik oczyszczający nasze zęby? Wiele past zawiera już sodę oczyszczoną, można jednak pokusić się o posypanie porannej porcji pasty do zębów sodą oczyszczoną. Soda neutralizuje kwasy i usuwa przebarwienia.

Pamiętajmy jednak, aby stosować powyższe metody rozsądnie i nie uciekać się do nich zbyt często, tak, żeby nie uszkodzić szkliwa. Na rynku dostępnych jest wiele świetnie działających past, pasków wybielających i innych preparatów, które pomogą nam utrzymać zdrowy wygląd zębów i ich naturalną biel.