Podczas pracy przy konstrukcji czy renowacji, ocieplanie poddasza użytkowego to kluczowa czynność wykonywana w większości obiektów budowlanych. Nieocieplony strop to newralgiczne miejsce każdego domu, które jest odpowiedzialne za duże straty ciepła. Izolacja termiczna poddasza ogranicza straty energii i może znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jaki materiał warto wykorzystać przy ocieplaniu dachu? Lepiej sprawdzi się nowoczesna pianka PUR czy tradycyjna wełna?

Zanim zaczniesz pracę

Przed przystąpieniem do termomodernizacji wymogiem koniecznym jest zapoznanie się z faktycznym stanem poddasza, które chcemy ocieplić. Ocenić należy wytrzymałość stropu oraz sprawdzić, czy wysokość strychu jest wystarczająca do ułożenia materiału ocieplającego. Często konieczna może okazać się opinia konstruktora lub inżyniera budowlanego, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze starym budownictwem. Prace powinny być wykonywane w czasie gdy obiekt znajduje się w stanie surowym zamkniętym, kiedy okna i drzwi zostały już wstawione.

Rodzaje materiałów ociepleniowych

Osoby planujące ocieplenie poddasza powinny zastanowić się nad tym, jaki materiał wykorzystać przy pracy nad ociepleniem stropu. W obecnych czasach na rynku budowlanym można znaleźć wiele materiałów ociepleniowych, wyróżniających się wysoką skutecznością izolacji ciepła. Często stosowanym rozwiązaniem jest m.in. wełna mineralna w matach lub styropian w postaci płyt. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, zyskującym ostatnio na popularności jest pianka PUR.

Pianka czy wełna – co wybrać przy ocieplaniu poddasza?

Wełna skalna jest elastycznym i ściśle przylegającym materiałem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Jest ona stosowana w budownictwie od wielu lat i dobrze dopasowuje się do przestrzeni pomiędzy elementami ocieplanego stropu jednak powoli, wypierają ją inne, bardziej nowoczesne metody termoizolacji.

Poliuretanowa pianka PUR jest materiałem o doskonałych właściwościach izolacyjnych i jest ona coraz częściej wykorzystywana w budownictwie. Ocieplanie poddasza pianką przynosi długotrwałe korzyści dla obiektu, ponieważ wraz z upływem czasu nie traci ona swoich właściwości. W porównaniu do wełny mineralnej jest to materiał lżejszy i wymagający mniejszego nakładu pracy i czasu. Stanowi również bardzo dobrą izolację akustyczną i ochronę przed wilgocią. Warto zauważyć, że pianka PUR jest wysoce odporna na rozwój mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby lub pleśnie. Podczas pracy nad ociepleniem poddasza materiał ten jest rozprowadzany metodą natryskową, która pozwala na szybkie i efektywne rozprowadzenie materiału na całej powierzchni.

Izolacja natryskowa pianką PUR jest doskonałym wyborem, który pozwoli zminimalizować straty energetyczne, a do tego ochroni obiekt przed naruszeniem konstrukcji i rozwojem szkodliwych grzybów i pleśni. Do ocieplania poddasza należy się dobrze przygotować i warto wybrać materiał, który będzie służył na lata, do tego warto również zasięgnąć opinii profesjonalistów, którzy udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania.