ogrzewanie domu

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu

Jeśli budujesz dom, to jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, jest wybór ogrzewania budynku mieszkalnego. Warto wziąć pod uwagę głównie nowoczesne systemy, które zaskoczą Cię swoją wydajnością oraz… rozsądnymi kosztami!

Kolektory słoneczne – wykorzystaj siłę natury

Wykorzystywanie energii słonecznej cieszy się już dużą popularnością na południu Europy – oczywiście dzieje się tak dlatego, że Południowcy mają niemal “nieograniczony” dostęp do energii, jaką wytwarza nasza gwiazda. W Polsce jednak kolektory słoneczne również zdają egzamin, jeśli są stosowane jako dodatkowe źródło energii. Wydajność systemu kolektorów zależy od ilości słonecznych dni w roku i związaną z nią ekspozycją paneli na promienie słoneczne. Jeśli leży Ci na sercu los naszej planety, to ogrzewanie słoneczne powinno być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Pompy ciepła – gdy chcesz, aby ogrzewanie było niezawodne

Ten sposób jest coraz częściej wykorzystywany w domach ludzi, którym zależy na pozyskiwaniu ciepła w sposób naturalny. Pompy wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w ziemi. Do najpopularniejszych urządzeń należą pompy na wodę. Zasada działania pompy ciepła jest podobna do działania zwykłej lodówki lub zamrażarki, tyle że… działa ona “na odwrót”.  Pompa ciepła pozyskuje naturalne ciepło z gruntu i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do wnętrza domu. Jest to sposób efektywny i bardzo prosty w obsłudze – ogrzewanie domu w ten sposób jest niemal całkowicie zautomatyzowane.

Kocioł olejowy – czysty i niezawodny

Przyznajemy “bez bicia”, że ta metoda ogrzewania domu nie należy do tanich. Jednak przy odpowiednim ociepleniu budynku można sporo zaoszczędzić! Ogrzewanie domu olejem jest “czyste” – nie ma mowy o bałaganie, jaki wiąże się na przykład z opalaniem węglem – a do tego proste w obsłudze – tylko raz do roku musimy zatankować pojemniki na olej. Tego rodzaju ogrzewanie jest także przyjazne środowisku naturalnemu oraz bezpieczne – oczywiście, jeżeli przestrzegamy zasad obsługi urządzeń.

Pelety drzewne – jeśli nie lubisz sprzątać popiołu

Sposób ogrzewania peletami drzewnymi jest często postrzegany jako sposób ogrzewania ulokowany “pomiędzy” spalaniem drewna i węgla. Pelety są rozwiązaniem dość tanim, a przy tym przyjaznym środowisku – ekolodzy bardzo je sobie cenią! Wyglądają one jak kuleczki z trocin – są łatwe w transporcie, magazynowaniu oraz użytkowaniu. Ogromnym plusem jest mała ilość popiołu otrzymywana z peletów – popiół, który się pojawi, można wykorzystać… jako naturalny nawóz! Paliwo jest dozowane automatycznie, a praca kotła nieustannie monitorowana – dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem bez konieczności ciągłego zaglądania do kotłowni.

Dla niektórych kluczową kwestią przy wyborze sposobu ogrzewania jest cena, dla innych – fakt niepowodowania szkód w środowisku naturalnym lub prostota użytkowania. Warto wziąć pod uwagę wszystkie elementy, dzięki czemu będziemy mogli podjąć najlepszą dla naszej rodziny decyzję.

Więcej o ogrzewaniu domu przeczytasz na trzymajsiecieplo.pl