idealne CV

Posiadanie dobrze napisanego CV jest niezbędnym elementem do uzyskania tej wymarzonej pracy. Jeśli nie wiesz, jak napisać CV, nasz prosty przewodnik po pisaniu CV pomoże Ci uporać się z tym zadaniem w kilka minut. Badania pokazują, że tylko kilka procent aplikacji przechodzi przez pierwszy etap rekrutacji, dlatego tym bardziej warto poszerzyć swoją wiedzę o najnowsze wskazówki i sztuczki, z których można skorzystać podczas pisania podania o pracę. W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze elementy składowe CV, dzięki którym przyciągniesz uwagę potencjalnego pracodawcy i zwiększysz swoje szanse na uzyskanie zatrudnienia.

Potraktuj CV jako folder reklamowy

Podanie do pracy nie powinno być traktowane jak opis historii Twojego życia, ale raczej jak broszura sprzedażowa. Przy dużej ilości kandydatów na określone stanowisko pracy, rekruterzy spędzają tylko kilka sekund na wstępną selekcję podań. Dlatego postaraj się, aby Twój wzór CV przyciągał uwagę, a przy tym był czytelny i konkretny.

Upewnij się, że wysyłany do potencjalnego pracodawcy dokument jest zwięzły i zawiera tylko niezbędne informacje. Na tym etapie rekrutacji zależy Ci tylko na umówieniu się na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego postaraj się, aby Twoje CV zrobiło jak najlepsze wrażenie. Mówi się, że nigdy nie dostaniemy drugiej szansy, aby zrobić pierwsze wrażenie, zatem pamiętaj, że jest to Twoja jedyna szansa, w dodatku ograniczona czasowo.

Forma jest równie ważna, jak treść

Dokument powinien być dobrze rozplanowany, z wyszczególnionymi nagłówkami i sekcjami. Czcionka musi być łatwa do oczytania i nie powinna zawierać zbędnych ozdobników. Jakiekolwiek błędy ortograficzne, gramatyczne, czy stylistyczne są niedopuszczalne, zwłaszcza jeśli ubiegasz się o posadę specjalisty, lub urzędnika. Osoba zawodowo zajmująca się rekrutacją od razu wychwyci tego typu pomyłki i prawie na pewno od razu odrzuci kandydata, który przesyła CV z błędami. Warto więc skrupulatnie sprawdzić dokument przed drukiem. Jeśli masz w pobliżu zaufaną osobę, poproś ją o przeczytanie i ewentualną korektę Twojego CV.

Podanie o pracę nie powinno być zbyt długie. Dobrze, jeśli wszystkie niezbędne informacje zmieszczą się na jednej, lub ewentualnie dwóch stronach. Tutaj jednak wszystko zależy od konkretnej oferty pracy, na którą odpowiadasz. Jeśli pracodawca określił długą listę wymagań wobec kandydata, warto w CV odnieść się do każdego z nich. Pamiętaj jednak o wspomnianym wcześniej pierwszym wrażeniu i kilku sekundach na wstępne zaprezentowanie swojej kandydatury. Pierwsza strona dokumentu będzie najlepszym miejscem na przedstawienie swoich największych atutów.

Skorzystaj z doświadczenia specjalistów

Nie ulega wątpliwości, że podanie z życiorysem powinno być unikalne. Zawsze jednak warto skorzystać ze specjalnych narzędzi do tworzenia CV online lub nawet z gotowych szablonów, czy wzorów. Tego typu rozwiązania są tworzone przez specjalistów w swojej dziedzinie i posiadają zazwyczaj doskonałe walory wizualne i estetyczne.

Korzystając ze specjalnych platform do tworzenia CV, możesz zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć popełnienie często spotykanych błędów. W Internecie bez problemu znajdziesz mnóstwo różnych platform i specjalistycznych serwisów. W wielu przypadkach możliwe będzie skorzystanie z darmowej wersji próbnej, pozwalającej na wygenerowanie kilku wariantów dokumentów.