Portal randkowy

Czym jest i jakie znaczenie ma dojrzałość w związku partnerskim?

Dojrzały facet brzmi… jakoś nieromantycznie. „Kobiety lubią niegrzecznych facetów” – to obiegowa opinia, którą z chęcią powtarzamy. Z czym kojarzy nam się taki czarny charakter? Zapewne z bohaterem romantycznych powieści, z szaleństwem, fantazją, romantyczną porywczością, niespodzianką ale i z oddaniem … Ale czy taki „Kolorowy Ptak” faktycznie zagwarantuje nam także bezpieczeństwo, spokój ducha, szczęście w związku i przekonanie, że możemy liczyć na niego w każdej sytuacji? Co nam zostanie kiedy minął romantyczne uniesienia, gdy przyjdzie zmierzyć się z prozą życia, nieprzespanymi przy dziecku nocami, planowaniem wydatków i kariery?

Dojrzały facet kontra Piotruś Pan, Kolorowy Ptak – kto wygra?

No właśnie, czy w takim zestawieniu, po przemyśleniu wszystkich „za i przeciw” nadal wygra romantyczny łobuziak? Portal randkowy MyDwoje.pl zgłębił temat i postanowił znaleźć odpowiedź u źródła, czyli przepytując same zainteresowane w badaniu, jakiego mężczyzny szukają kobiety. Użytkowniczki serwisu zapytano czy bardziej zainteresowane są mężczyznami opiekuńczymi i zaradnymi życiowo, czy aktywnymi i bezpardonowymi, czy raczej tymi, z którymi życie przypomina szaloną karuzelę? Czy odpowiedź na to pytanie zaskoczyła? Współczesne Polki opowiedziały się w zasadzie jednomyślnie. Wybierając mężczyznę na życie pragną mieć pewność, że mogą mieć w nim oparcie w każdej sytuacji, czyli jest to typ opiekuńczy, pomocny i zaradny. Kobiety obserwując wybranka w jego „naturalnym środowisku” potrafią doskonale i bezbłędnie rozpoznać jakim mężem i ojcem dla ich wspólnych dzieci okaże się w przyszłości. Aż 65% zapytanych chce wiązać się z kimś, kto będzie dla nich gwarantem bezpieczeństwa i udanej przyszłości we dwoje. Kolejna grupa kobiet szuka również panów pewnych siebie, a dodatkowo dających pewność kobiecie, co do kierowania się w życiu. Co czwarta z nich deklaruje, że poszukuje typu aktywnego, pewnego siebie mężczyzny czynu, który potrafi świetnie radzić sobie w każdej sytuacji, ma swój plan i jest zdecydowany go realizować.

Chłopiec marzyciel i bawidamek nie dla każdej z nas

Czy kobiety poszukują mężczyzn, którzy ponad wszystko stawiają zabawę? Oczywiście część z nich tak. Jest to jednak o wiele mniejsza grupa pań niż w poprzednim przypadku. Część kobiet – około 3% – szuka typu seksownego, który będzie je uwodził i dostarczał wciąż nowych ekscytujących przeżyć, a dodatkowo będzie świetnym obiektem zazdrości koleżanek. Co zadziwiające, tylko niewiele ponad 3% pań szuka pana tajemniczego, zaskakującego i nieprzewidywalnego, który okaże się być niczym romantyczny kochanek w typie Zorro, który pojawia się i znika pozostawiając swej wybrance powód do marzeń o kolejnym spotkaniu.
Okazuje się też, że tylko 1% zapytanych pragnie poznać „buntownika bez powodu”, mężczyznę niedającego się okiełznać, który na zawsze pozostanie niekonwencjonalny, zbuntowany i wyzwolony. Czyżby niegrzeczny facet przeszedł do lamusa, nie spełniając oczekiwań pięknych, inteligentnych i pewnych siebie Polek?

Jak dojrzałość kandydata na partnera można zbadać i zmierzyć?

Badania naukowe obalają mit dotyczący wyboru przez kobiety „niegrzecznych chłopców”? 7 Skala w Profilu Partnerskim Testu Doboru Partnerskiego MyDwoje odnosi się właśnie do dojrzałości psychicznej, niezastąpionej w związku partnerskim. Najlepiej by obydwoje partnerów było tu bardzo dojrzałych. Dojrzewamy z wiekiem, jedni wolniej drudzy szybciej. Dojrzałość pokazuje zdolność tworzenia związku partnerskiego. Przynajmniej jedno z partnerów musi być dojrzałe. Dojrzałość to umiejętność przyjęcia odpowiedzialności i to nie tylko za swoje czyny i decyzje, ale i za czyny osób ze mną związanych. To umiejętność rozróżniania przyjemności od dobra, umiejętność rezygnowania z doraźnych przyjemności w imię ważniejszych i bardziej odległych celów. To umiejętność patrzenia nie tylko w kategoriach ja – oni ale w kategoriach MY.

Czy faktycznie Polki wiedzą dokładnie na czym warto budować związek? Czy mężczyzna dojrzały i odpowiedzialny jest dla nich najatrakcyjniejszą alternatywą? Okazuje się, że najcenniejszymi cechami mężczyzny są opiekuńczość, zaradność, aktywność i pewność siebie. Kobiety, wybierając partnera na życie, nie kierują się chwilowym zauroczeniem lub kaprysem, ale zdecydowanie pragną wiązać się z kimś, kogo bez trudu mogą wyobrazić sobie jako partnera, ojca wspólnych dzieci, przewodnika w życiu i wsparcie w codziennych sytuacjach. Okazuje się, że stwierdzenie, że „kobiety lubią niegrzecznych facetów” jest wyłącznie pustym frazesem dobrym dla niedojrzałych lub młodych kobiet, które prawdziwe życie mylą z fabułą filmu akcji.