psychoterapia online

Istnieje wiele teorii dotyczących okoliczności powstania psychoterapii online, wśród których najczęściej wymienia się postępującą digitalizację życia codziennego, a także zapotrzebowanie na coraz to nowsze formy terapii – szczególnie wyraźnie widoczne w trakcie trwania pandemii COVID-19.

Niewątpliwie jednym z decydujących faktorów mających wpływ na popularyzację tego zjawiska był rozwój technologii, który pozwolił nam na wykorzystanie narzędzi komunikacyjnych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu prowadzenie sesji terapeutycznych stało się możliwe z praktycznie każdego miejsca na świecie. W tym artykule postaramy przyjrzeć się wielu czynnikom mającym wpływ na wzrost popularności terapii online oraz spróbujemy poznać bliżej tą coraz bardziej pożądaną przez samych pacjentów formę spotkań.

Jak zdefiniować psychoterapię online?

Psychoterapia online to nic innego jak uwspółcześniona forma terapii odbywająca się online, w toku wideo połączenia za pomocą narzędzi posiadających dostęp do kamery i możliwości podpięcia do internetu – na przykład laptopa, tabletu lub smartfona.

Konferencja online odbywa się najczęściej za pomocą popularnych i ogólnodostępnych aplikacji, spośród których najchętniej wybieranymi przez pacjentów są Skype, Zoom, Google Meets oraz WhatsApp.

psychoterapia online

Warto tutaj nadmienić, że obecnie działa wiele innowacyjnych portali internetowych, które zrzeszają certyfikowanych psychoterapeutów, prowadząc sesje terapeutyczne w obrębie swoich serwisów.

Do takich miejsc w sieci należy między innymi trzymsie.pl, który jako jeden z pierwszych tego typu startupów odpowiedział na zmieniające się i rosnące potrzeby rynku oraz intensywnie pracuje nad coraz to nowszymi rozwiązaniami, mającymi na celu wzrost komfortu pacjentów korzystających z tej w dalszym ciągu wymagającej ulepszeń formy terapii.

Jakie są zalety psychoterapii online?

Spośród wielu zalet, do tych najczęściej wymienianymi przez pacjentów należą:

  • Dostępność, pozwalająca na uczestnictwo w spotkaniach terapeutycznych praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi.

  • Wygoda, dzięki której zaoszczędzimy nierzadko wiele czasu oraz kosztów związanych z koniecznością dojazdu do placówki świadczącej usługi stacjonarne.

  • Anonimowość, dzięki której pacjenci bojący się rozpoznania przez znajome twarze w drodze na terapię lub podczas oczekiwania na nią w gabinecie terapeutycznym, mogą rozpocząć leczenie w komfortowych warunkach.

  • Dostęp do szerokiej bazy terapeutów, pozwalający na szybsze i skuteczniejsze poszukiwania specjalisty poruszającego się w nurcie psychoterapii właściwym dla pomyślnego rozwiązania problemu, który za pomocą terapii pragniemy rozwiązać.

  • Bezpieczeństwo, na które respondenci szczególnie wskazywali w trakcie trwania pandemii COVID-19, kiedy wszechobecne ograniczenia związane z przemieszczaniem się oraz konieczność zachowania dystansu społecznego, zmusiły wielu potrzebujących wsparcia do poszukiwania alternatywnych form terapii pozwalających na kontynuację lub rozpoczęcie leczenia.

Jak wysoką i potwierdzoną skuteczności posiada psychoterapia online?

Wszelkie obecnie dostępne badania zdecydowanie wskazują, że ta forma terapii będzie równie skuteczna w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, takich jak na przykład depresja, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania jak jej tradycyjna, stacjonarna postać.

Nie mniej, trzeba tutaj nadmienić, że wspomniana skuteczność zawsze będzie w równym stopniu zależeć od indywidualnych potrzeb oraz preferencji samego pacjenta, a także umiejętności i doświadczenia terapeuty w tak wymagającym środowisku pracy jakim są spotkania online.

Czy warto zdecydować się na wybór psychoterapii online?

W sytuacji, w której nie mamy możliwości lub nie chcemy skorzystać ze stacjonarnych sesji terapeutycznych, ta forma terapii będzie idealnym rozwiązaniem pozwalającym zadbać o tą tak ważną sferę naszego życia.

Dodatkowo, psychoterapia online będzie zdecydowanie bardziej dostępnym rozwiązaniem zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, tych wszystkich posiadających znaczne ograniczenia czasowe z uwagi na formę zatrudnienia, jak i również pacjentów z terenów podmiejskich i wiejskich, którzy do tej pory często nie mieli dostępu do tej formy wsparcia.

Kiedy powinniśmy rozważyć wizytę u psychoterapeuty?

Jest wiele symptomów wskazujących na konieczność udania się się do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

Zawsze, kiedy tylko odczuwamy wyraźne trudności z radzeniem sobie z problemami przerastającymi nasze możliwości ich zdefiniowania oraz znalezienia skutecznego rozwiązania pomagającego nam się ich pozbyć, powinniśmy udać się na konsultację ze specjalistą, który skieruje nas na właściwe tory dalszego postępowania i zaproponuje właściwą formę leczenia.

Żyjemy w czasach w których dbanie o naszą kondycję psychofizyczną jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego nie bójmy korzystać się obecnie dostępnych możliwości pozwalających nam cieszyć się pełnią życia każdego dnia.