MSM

MSM brzmi tajemniczo, ale siarka organiczna to związek, o którym chyba wszyscy słyszeli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jak ważną rolę odgrywa w organizmie człowieka i czym grożą jego niedobory. Jakie właściwości ma MSM, dlaczego jest chętnie suplementowane przez sportowców i seniorów i jak powinno się przyjmować siarkę organiczną, by odczuć pozytywne skutki? W tym artykule znajdziemy odpowiedzi!

Co to jest MSM? 

MSM to skrót od metylosulfonylometanu, czyli związku siarki organicznej, który występuje naturalnie m.in. w warzywach, owocach, produktach zbożowych, świeżym mleku, herbacie, kawie i porto. Ma postać białego proszku krystalicznego, jest pozbawiony zapachu i lekko gorzki w smaku. W naszym organizmie siarka jest niezbędna do produkcji tkanki łącznej i kolagenu, w konsekwencji odpowiadając za stan i działanie stawów, chrząstek, mięśni i powięzi. Niedobory siarki organicznej (MSM) prowadzą do problemów z układem ruchu, takich jak stany zapalne, przeciążenia, artretyzm czy ból kręgosłupa.

Prozdrowotne właściwości siarki organicznej 

Siarka organiczna wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwutleniające i immunomodelujące, jest zatem stosowana w profilaktyce i terapii schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród prozdrowotnych korzyści z suplementacji MSM najczęściej wymieniane są:

  • poprawa zakresu ruchu i zmniejszenie bólu stawów;
  • ochrona chrząstki stawowej;
  • niwelowanie stanów zapalnych;
  • podniesienie sprawności fizycznej;
  • lepsza kondycja włosów, paznokci i skóry, eliminacja schorzeń dermatologicznych;
  • przyspieszone gojenie ran i oparzeń;
  • łagodzenie objawów alergii, w tym nieżytu nosa.

Ze względu na wymienione wyżej działanie przyjmowanie siarki organicznej jest zalecane przede wszystkim sportowcom oraz osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów lub choroby układu kostno-mięśniowego, a także dotkniętym problemami dermatologicznymi i starzeniem się skóry. MSM zaleca się również w przypadku alergii sezonowej objawiającej się nieżytem nosa.

Jak stosować MSM, by odczuć korzystne skutki? 

Siarka organiczna jest dostępna w różnych formach, dzięki czemu każdy może zdecydować się na wersję, którą będzie mu najwygodniej stosować. Do wyboru są kapsułki, tabletki i proszek. Ten ostatni należy rozpuścić w szklance wody i wypić. O zalecane dawkowanie i sposób przyjmowania MSM zapytaliśmy w zakładzie producenta suplementów diety NatVita:

Siarkę organiczną zaleca się przyjmować w ilości około 2 gramów na dobę – najlepiej podzielić to na dwie lub trzy dawki. Na opakowaniach naszych suplementów z MSM zawsze umieszczamy dokładne informacje o dawkowaniu. Warto pamiętać, by łączyć siarkę organiczną z witaminą C dla lepszej przyswajalności, a także vilcacorą (kocim pazurem) lub diabelskim pazurem, ewentualnie boswelią serratą w celu ściągnięcia stanów zapalnych, co działa korzystnie szczególnie na stawy.

Pozytywne skutki uzupełnienia niedoborów MSM można odczuć już po jednej dobie, a w przypadku stanów zapalnych – po około dwóch tygodniach regularnego przyjmowania preparatów z siarką organiczną. Większość osób może bezpiecznie przyjmować MSM w wymienionych dawkach. Istnieją jednak przeciwwskazania do suplementacji siarką organiczną, przede wszystkim ciąża i karmienie piersią, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych.